Středopravá koalice se rozpadla, v neděli večer lídr kandidátky hradecké TOP 09 Richard Nádvorník partnerům z nově vzniklé koalice pěti stran oznámil, že „topka“ z dalších jednání odstupuje.

„Bylo to překvapení, nic jsme netušili, mělo se dál jednat o personálních záležitostech,“ uvedla Pavla Finfrlová (ODS). Jako hlavní důvod svého odchodu z jednání uvedla TOP 09 velké rozpory týkající se personálního obsazení vedení radnice s Volbou pro město.

„Vadí nám Vladimíra Šilhánková, kterou strana navrhovala na místo náměstkyně. Také způsob jednání byl ze strany Volby pro město velmi arogantní,“ uvedla Lenka Jaklová z TOP 09.

Potřebovali pouze záminku k odchodu

„Pouze si vytvořili konfliktní bod, aby mohli z koalice odejít, naše rozpory vůbec nebyly tak hluboké. Byli jsme ochotni ustoupit a místo paní Šilhánkové byl připraven Josef Krofta, stačilo se jen dohodnout,“ reagoval Martin Dvořák (VPM).

„Požadavky TOP 09 se hlavně týkaly nároků na placená místa ve vedení, které ostatní partneři okamžitě označili jako nereálné a neodpovídající volebnímu výsledku. Z našeho pohledu se jedná z jejich strany o zástupný problém, který maří dvoutýdenní společné úsilí a zavírá možnost společného středopravicového projektu,“ řekl Zdeněk Fink (HDK).

Ve vyjádření TOP 09 figurovala i další jména možných budoucích náměstků, která straně vadí. Jde o Pavlu Finfrlovou a Martina Soukupa. „Vím, že s těmito lidmi měl problémy Hradecký demokratický klub, měli jsme připraveny i další kandidáty, určitě bychom se dohodli. Ale TOP 09 s nimi větší problémy neměla,“ uvedl Pavel Staněk, předseda oblastní rady ODS.

Ani „topka“ není úplně jednotná

Zdá se, že ani samotná TOP 09 není ve svých názorech úplně jednotná. Jindřich Vedlich, dvojka její kandidátky, prohlásil, že nepodpoří koalici, která by se opírala o KSČM. „Opuštění stávajících koaličních jednání bylo unáhlené, žádné jiné řešení bez podpory komunistů nyní neexistuje,“ uvedl Vedlich.

„Kolega je pod tlakem, jeho vyjádření nebylo šťastné,“ reagoval Richard Nádvorník s tím, že většina strany si za svým rozhodnutím stojí. Vyjednávat chce se všemi politickými subjekty vyjma KSČM a VPM.

Rozbíhají se tedy nová a další jendání. „Bude vhodné, když je jako vítězná strana zahájíme my. Oslovit chci ODS, TOP 09 a některou z menších stran,“ uvedla Hana Orgoníková, lídryně ČSSD. „Nebráním se žádným jednáním, i když jiný mandát než na středopravou koalici zatím nemám,“ řekl Staněk.

Z. Fink: TOP 09 chtěla placená místa

Zdeněk Fink získal nejvíce preferenčních hlasů od voličů a členové středopravé koalice se shodli na tom, aby právě on byl primátorem města. Do redakce nám poslal své prohlášení k nastalým událostem:

Vážím si projevené důvěry Zároveň si uvědomuji velkou míru osobní zodpovědnosti, která z toho pro mne vyplývá. O nabídce jsem zodpovědně uvažoval, není jednoduché opustit zavedenou lékařskou praxi a naplno odejít do komunální politiky. Dal jsem si to jako podmínku, že se mi osobní a profesní věci podaří uspokojivě uspořádat, což se mi podařilo. Slyšel jsem značnou podporu nejen od našeho sdružení HDK, přátel, ale i od řady neznámých lidí. Proto jsem se rozhodl kandidaturu přijmout.

Mám své jasné představy o tom, jak by měl v našem městě primátor fungovat, jak by se měl chovat, co by měl prosazovat. Mnohé z toho se v posledních dnech objevilo v tisku v nezkreslené podobě. Primátor by měl umět komunikovat s veřejností, politickými spojenci, ale zároveň i s opozicí. Jistě nedokáže uspokojit všechny občany města, měl by však umět i těm nespokojeným svůj postoj vysvětlit.

Byl jsem na převzetí funkce primátora připraven do nedělního večera, koaliční jednání nebyla jednoduchá, ale byla přímá. Všechny strany a uskupení se dohodly, že v rámci upevnění koalice nebudou jednat s ostatními a budou hledat řešení uvnitř. Vymezili jsme si problémy, dohodli na sporných věcech a dali termíny k vyřešení. Jednoznačnou podmínkou HDK bylo, že nové vedení radnice se musí co nejvíce lišit od minulého. Na tomto místě je nutné uvést, že ODS se k tomuto požadavku postavila s pochopením a projevovala snahu nalézt přijatelné řešení. Podobně postupovaly i ostatní subjekty, nalézalo se postupné řešení problémů.

Proto mne velmi překvapilo nedělní rozhodnutí TOP 09, kteří oznámili odstoupení z koaličních jednání s tím, že nové vedení města neskýtá záruku dostatečných změn v práci radnice. Pravdou je, že TOP 09 ani s touto podmínkou do jednání nevstupovala. Jejich požadavky se hlavně týkaly nároků na placená místa ve vedení, které ostatní partneři okamžitě označili jako nereálné a neodpovídající volebnímu výsledku. Z našeho pohledu se jedná z jejich strany o zástupný problém, který maří dvoutýdenní společné úsilí a zavírá možnost společného středopravicového projektu. Osobně se domnívám, že ani TOP 09 není ve svém rozhodnutí jednotná a že se přes určité peripetie vrátí k jednacímu stolu.