„Chceme pokračovat ve vyjednávání středo-pravicové koalice. Vyzýváme TOP 09, aby se vrátila k jednáním,“ řekl Pavel Staněk, předseda Oblastní rady ODS. „Když se podívám na výsledky voleb, přece jen dostaly pravicové strany o trochu více hlasů. Nebudeme podporovat pouze osobní ambice jednotlivých politických subjektů,“ dodal.

Hradecká ODS je ochotna vzdát se postu primátora a obměnit personální obsazení náměstků. Stejný názor sdílí i uskupení Doma v Hradci, které už o široké koalici také jednat nechce. "Chceme se vrátit k původnímu modelu středo-pravicové koalice, ač se to zdá sebesložitější. Koalici s ČSSD zatím dále podporovat nebudeme," řekl lídr Doma v Hradci Leoš Kučera.

TOP 09 však s ODS za jeden provaz táhnout nechce. „Ke středo-pravicové koalici se vracet nehodláme, vyhovuje nám toto nové uskupení,“ reagoval Richard Nádvorník z TOP 09.

„Myslím, že není všem dnům konec, nic není definitivní a ODS se k jednáním s námi vrátí. Další schůzku máme domluvenou na čtvrtek, “ uvedla Hana Orgoníková, jednička na kandidátce ČSSD.

Na úterním zasedání by zastupitelé měli pouze složit slib a město by zatím vedla stávající rada. "Bylo by neodpovědné jít na divokou volbu," shoduje se Orgoníková se Staňkem.

JITKA HODASOVÁ, ČTK