Vzhledem k tomu, že se na utvoření koalice politici zatím nedohodli, scénář ustavujícího zasedání zastupitelstva města může mít několik podob. Noví zastupitelé mohou pouze přijmout mandáty a dohodnout se na termínu dalšího setkání. Město by zatím vedla stará sestava náměstků a radních v čele s primátorem.

„Pokud by primátor Otakar Divíšek skončil, jeho funkci převezme Josef Malíř nebo Pavla Finfrlová,“ uvedla Markéta Baldrychová, mluvčí magistrátu.
Zastupitelé také mohou zvolit primátora či náměstka, který město povede se stávající radou, a nebo může zvolit již celé nové vedení města. „Já osobně varuji před divokou volbou, v této situaci by to bylo nezodpovědné,“ uvedl Pavel Staněk, předseda Oblastní rady ODS. Stejný názor má i Hana Orgoníková z ČSSD. „Chceme iniciovat další zasedání zastupitelstva do deseti dnů,“ uvádí se v prohlášení TOP 09.

Politikům se zatím nepovedlo vytvořit koalici. Hradecká ODS vstala od jednacího stolu, u kterého jí ČSSD nabídla vytvoření společné koalice s TOP 09, Doma v HK a Změny pro Hradec. Následovalo ji i uskupení Doma v Hradci.

„Chceme pokračovat ve vyjednávání středo-pravicové koalice. Vyzýváme TOP 09, aby se vrátila k jednáním,“ řekl Staněk. TOP 09 však s ODS za jeden provaz táhnout nechce. „Vyhovuje nám toto nové uskupení,“ reagoval Richard Nádvorník z TOP 09.

„Není všem dnům konec, ODS se k jednáním s námi vrátí. Schůzka by měla být ve čtvrtek,“ uvedla Orgoníková.