„Výsledkem našeho jednání je dohoda o uzavření koalice stran ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec,“ oznámila po čtvrtečním jednání Hana Orgoníková, lídryně hradecké ČSSD. „Z jednání se omluvila ODS a uskupení Doma v Hradci jsme už nezvali,“ dodala. Budoucí koalice čítá dohromady 15 hlasů z celkového počtu 37 zastupitelů.

V podobném duchu se nese i prohlášení druhé strany – středo–pravicové koalice. „Získali jsme dohromady v komunálních volbách 17 mandátů. Tento počet sice netvoří většinu hlasů, ale dává základ k vytvoření koalice, která se může úspěšně ujmout vedení města na příští čtyři roky,“ uvádí se v prohlášení stran ODS, Volby pro město, Hradecký demokratický klub a Doma v Hradci.

„Vyzýváme TOP 09, aby svůj postoj k jednání o této koalici přehodnotila, jakákoliv jiná koalice by znamenala posílení vlivu KSČM na radnici,“ varují strany. Hradečtí komunisté zatím s pěti mandáty zůstávají stranou.

Ani jedno z uskupení nebude mít v zastupitelstvu většinu. Z úterního zasedání nevzešlo nové vedení města, bylo přerušeno do 22. listopadu.