Ostudná vizitka. V úterý večer dvacet pět z pětatřiceti zastupitelů rozhodlo o přerušení ustavujícího zasedání do 14. prosince. Krajské město je tak stále bez primátora, vede ho zatím jeden zvolený náměstek Vlastimil Ondráček (ČSSD).

„Nakonec jsem ráda, že k volbě nedošlo, že jsme netahali žádné králíky z klobouku. ODS se směrem k nám už odblokovala, a tak se nabízí prostor pro další jednání, ze kterého samozřejmě nevyjímáme žádné strany,“ uvedla Hana Orgoníková (ČSSD).

Dnes se mají ke společnému stolu sejít zástupci Hradeckého demokratického klubu, ODS, Doma v Hradci, Volby pro město a ČSSD. „Do jednání jdeme s tím, že bychom na primátorském křesle chtěli vidět Zdeňka Finka, který dostal od lidí nejvíce hlasů. Ale jakým směrem se bude jednání ubírat, lze těžko předjímat,“ řekl Jan Michálek (ODS).

Připouští i možnost vstoupit znovu do dialogu s TOP 09 přesto, že mu její chování nepřijde mnoho čitelné. „TOP 09 nadále podporuje širší koalici ,Dobré vůle´. Jsme pro to, aby ODS měla ve vedení města a v radě své zastoupení,“ uvádí se v prohlášení strany.

Proč je situace nyní patová
středopravicová koalice – ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci – 17 mandátů
koalice „Dobré vůle“ – ČSSD, TOP 09, Změna pro Hradec – 15 mandátů
KSČM – 5 mandátů
Celkem zastupitelů – 37

Dohodnou se politici za dva týdny? A jak?

Nejschůdnějším východiskem z patové situace se jeví široká koalice, kdy ve vedení města Hradce Králové usedne ODS a ČSSD spolu

close zoom_in „Na jednání nejdeme zatím s žádnými konkrétními požadavky, které by se týkaly postů. ODS nás pozvala, budeme zatím mluvit o programových shodách,“ dodala Hana Orgoníková.

Ještě několik hodin před úterním zasedáním koalice „Dobré vůle“ na primátorské křeslo navrhovala Richarda Nádvorníka (TOP 09). Ten však nakonec nekandidoval.

„Chceme vytvořit prostor pro jednání s ODS. Uvnitř stran se situace stále vyvíjí a není dobré přijímat nějaká rychlá řešení. Koalice by měla být většinová bez podpory komunistů a přeběhlíků,“ zdůvodnil své rozhodnutí. V současné době TOP 09 dává k dispozici své čtyři zvolené kandidáty jako odborníky.

Koalice „Dobré vůle“ k sobě v minulých dnech lákala ODS. Během námluv však přispěchali komunisté se svou podporou koalici, na což ODS reagovala prohlášením, že nechtějí být v uskupení podporovaném komunisty. K tomu by však v případě, že by se připojila, nemuselo dojít. Podobná pozvání a také odmítnutí jednání z nejrůznějších důvodů jsou na denním pořádku povolebního času ve městě.

Široká koalice na několik způsobů je podle slov politiků zřejmě jediným možným řešením. Mohla by vzniknout například velmi široká koalice s – ODS (6 mandátů), ČSSD (8 mandátů), TOP 09 (4 mandáty), VPM (5 mandátů), HDK (5 mandátů). Nebo by se ODS mohla připojit ke koalici „Dobré vůle“, pak by uskupení mělo 21 hlasů v zastupitelstvu. Pokud by se TOP 09 vrátila ke středopravicové koalici – skupina by disponovala 21 hlasy.

Řešení může být několik, záleží na dohodě a schopnosti politiků se mezi sebou dohodnout. Budou muset slevit ze svých nároků a jít cestou kopromisů. Kdo nakonec usedne na primátorské křeslo, je otázkou. Zatím se mluvilo o Zdeňku Finkovi (HDK), který dostal nejvíce preferenčních hlasů od voličů, pak vstoupil do hry Richard Nádvorník (TOP 09). Na druhém ustavujícím zasedání na primátorské křeslo kandidoval Lubomír Štěpán (KSČM), ale deset hlasů k zvolení nestačilo. V úvodu úterního zasedání zastupitelstva byly projednány běžné body, pak po dvouhodinové přestávce a diskusi občanů se ho zastupitelé opět rozhodli přerušit. Znovu se sejdou 14. prosince. Politici slibují, že kvůli volbě naposled. „Určitě už bude zvoleno,“ řekl Zdeněk Fink. Hradec je jediným statutárním městem v zemi, kde se zastupitelé nebyli schopni dohodnout na vedení radnice.

Kdo vládne srovnatelným městům
Pardubice – od 10. listopadu – primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice)
Jihlava – od 10. listopadu – primátor Jaroslav Vymazal (ODS)
Liberec – od 25. listopadu – primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec)
Olomouc – od 10. listopadu – primátor Martin Novotný (ODS)
Zlín – od 19. listopadu – primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN)

Pohled politologa Jiřího Štefka:
Připálený povolební guláš

close zoom_in Od komunálních voleb utekl měsíc a půl a v Hradci Králové stále není jasno, kdo bude jeho primátorem a na jakém půdorysu bude utvořena rada města. Východočeská metropole je tak jediným statutárním městem v zemi - a troufl bych si říci, že i snad jedním z posledních měst a obcí v rámci celé země - kde se zástupci politických stran dosud nebyli schopni domluvit na podobě vedení radnice. A to je ostudná vizitka.

Ze zpráv za poslední dny a týdny je všem zřejmé, jak probíhaly koaliční námluvy a jak vypadá situace nyní: stojí proti sobě dva bloky (Koalice dobré vůle a blok pravicových stran), z nichž ani jeden nemá v zastupitelstvu většinu. Mezi nimi v jakémsi vzduchoprázdnu osciluje pět komunistických zastupitelů, o jejichž podporu však nikdo nestojí.

Situace tak připomíná klasický volební pat. Zatímco v šachu se soupeři na remíze dohodnou, partii ukončí a začnou novou se všemi figurami, hradečtí zastupitelé tento luxus nemají a musí hrát s tím, co mají k dispozici.

Podle zákona je sice čas netlačí a tento nemastný neslaný stav může vydržet čtyři roky, ale za cenu strašlivých ztrát v podobě paralýzy radnice a chodu města.

Je však zjevné, že má-li se nějak situace posunout kupředu, musí nastoupit pragmatická dohoda. Ta však bude tak jako tak znamenat konec či rozpad minimálně jednoho z výše zmíněných dvou bloků. Otázkou zůstává, jak velkou překážku budou dalším jednáním činit vzájemné osobní averze mezi čelnými představiteli jednotlivých stranických buněk.

Aktuální pohyby na hradecké šachovnici dají tušit, že má-li dojít k nějaké pevné dohodě o budoucím uspořádání města, radnice se nevyhne vládě široké koalice, v níž bude zastoupena jak ČSSD, tak i ODS. Osobně předpokládám, že právě pravicový blok bude oním uskupením, které se rozpadne a ODS přistoupí ke Koalici dobré vůle, jenž pak získá bezpečnou většinu. Druhé možné řešení, a to že by TOP 09 odešla k pravicové koalici, považuji vzhledem k mediálně prezentovaným osobním rozepřím za méně pravděpodobné.

Kdo by se pak stal primátorem? Při řešení Široké koalice by to nejspíš nebyl nikdo z ODS či ČSSD, ale například z TOP 09. Třeba zvažovaný Richard Nádvorník. Tomu by podpora ODS – na rozdíl od komunistických zastupitelů – už určitě nevadila. Výše uvedené řádky už jsou z mé strany jen chladně kalkulující koaliční matematika.

Dosavadní stav jednání však ukazuje, že stranám vůbec nejde o voliče či snad nějaký program jim daný, ale především o vliv a posty. Ale neděsme se, takto to funguje v mnoha dalších městech. Slogany typu „chceme změnu“ nebo „občané vás nechtějí“ sice hezky znějí a krásně se poslouchají, ale v reál-politice absolutně nic neznamenají a je to jen med, který se občas musí namazat kolem úst. Je to i názorný obraz České republiky a její demokracie, která trpí poněkud zastydlou pubertou. Nyní jde o to z ní rychle vyrůst. Hradec Králové však dosud neví jak.