ČTK to v sobotu potvrdil primátor a lídr HDK Zdeněk Fink, který by podle dohody měl tuto funkci zastávat i další čtyři roky. Koalice bude mít v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu celkem 22 mandátů.

Hradecký demokratický klub v sobotu v prohlášení po jednání s členy budoucí koalice uvedl, že zbývá domluvit některé personální záležitosti. „Z toho důvodu se zúčastnění shodli na tom, že v příštím týdnu podepíší rámcovou koaliční dohodu a dále nebudou jednat s žádným dalším subjektem o případné povolební spolupráci," stojí v prohlášení.

Fink již během koaličního vyjednávání uvedl, že za priority města v dalších čtyřech letech považuje rekonstrukci historického Velkého náměstí, postupnou rekonstrukci malšovického fotbalového stadionu, opravy komunikací a chodníků podle předem stanoveného plánu a dokončení rekonstrukce škol.

V čele hradecké radnice dosud stála koalice HDK, ODS, TOP 09, Volby pro město a Doma v Hradci, která v závěru volebního období disponovala nejtěsnější většinou 19 hlasů.

Do vedení Hradce Králové se po letech v opozici s novou koalicí vrátí zástupci sociálních demokratů. „Budeme se velice rádi podílet na práci pro Hradec Králové," řekl ČTK lídr kandidátky ČSSD Milan Jaroš. Podle něj se strany dohodly, že HDK, ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Hradec obsadí každá jeden z postů náměstků primátora, o obsazení míst radních se stále jedná. „Všechny personální věci by měly být potvrzené v příštím týdnu," řekl Jaroš.

Lídr královéhradecké kandidátky hnutí ANO 2011 Václav Víška ČTK řekl, že ho výsledek povolebního vyjednání v Hradci Králové mrzí. Tvrdí, že po jednání s HDK v minulém týdnu měl pocit, že programové průniky jsou možné, nyní je ANO 2011 připravené působit v opozici. „Budu chtít abychom tu opozici vedli konstruktivně, určitě budeme vidět a slyšet. Budeme bedlivě sledovat, jak si zejména kolegové ze sociální demokracie povedou na svých postech a budou aktivní ve prospěch našeho města," řekl Víška.

Volby v Hradci Králové vyhrál HDK se ziskem 12 mandátů, druhé ANO 2011 má šest zastupitelů, třetí ČSSD pět mandátů. KSČM má čtyři křesla, po třech mandátech dostaly TOP 09 a ODS. Po dvou křeslech v zastupitelstvu získaly KDU-ČSL jako Koalice pro Hradec a Změna pro Hradec.

Zdeněk Fink vedl královéhradecký magistrát poslední čtyři roky
Vizitka Zdeňka Finka (59; Hradecký demokratický klub), který by měl být i nadále primátorem Hradce Králové:

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.Datum a místo narození: 16. ledna 1955 v Hradci Králové
Vzdělání: vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové
Současné funkce: primátor statutárního města Hradec Králové (od 2010), člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje (od 2012)
Kariéra: v letech 1981 až 1994 pracoval na oddělení ORL hradecké fakultní nemocnice, posléze byl privátním otorinolaryngo­logem; od roku 1998 zasedá v královéhradeckém městském zastupitelstvu, od roku 2002 je členem městské rady; v letech 2004 až 2008 zasedal v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje, jehož členem je znovu od roku 2012
Členství a funkce v politických stranách: člen sdružení Hradecký demokratický klub (HDK); na přelomu 80. a 90. let se angažoval v Občanském fóru
Rodina: podruhé ženatý, z prvního manželství má tři děti

Ostatní: Dvakrát po sobě jsem byl zvolen předsedou okresního sdružení České lékařské komory.
Zasedá mimo jiné ve statutárních orgánech společností Elektrárny Opatovice, Královéhradecká provozní, Letecké služby Hradec Králové, Městské lesy Hradec Králové a obecně prospěšné společnosti Klicperovo divadlo. Dále je jednatelem a společníkem společností s ručením omezeným PRO-SLUCH a AKORD-sdružené ambulantní centrum.