Takřka v hodině dvanácté se ve čtvrtek dohodli zástupci tří stran na podpisu koaliční smlouvy. Podpisy pod koaliční pakt by vítězné hnutí ANO, ODS a Změna pro Hradec s podporou Zelených měly připojit v dopoledních hodinách úterý 30. října. Tedy jen pár desítek minut před tím, než se poprvé v novém složení sejde nové zastupitelstvo.

Křesla nepřibudou

V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice těsnou většinu 19 hlasů. Oproti minulému vedení města se nezmění počet radních ani náměstků.

„Po čtvrtečním jednání jsme došli ke shodě v personálním obsazení. Stejně jako dodnes bude mít primátor, jímž by se podle předchozích dohod měl stát nezávislý kandidát za ODS Alexandr Hrabálek, čtyři náměstky. Rozdělení bude: ANO – dva náměstci a ODS a Změna po jednom,“ uvedla lídryně hnutí ANO Monika Štayrová, která však zatím nechtěla uvést jména. „Ty se dozvíte až v úterý, kdy podepíšeme koaliční smlouvu,“ dodala s tím, že bez navýšení bude i počet radních. Těch by mělo být 11.

„Expertní týmy dosud našly shodu v 90 procentech bodů. Zbylých deset jsou už jen detaily, které řešíme,“ dodala Monika Štayrová.

Nový primátor Alexandr Hrabálek skončil na kandidátce občanských demokratů po letošních komunálních volbách třetí: hlasy voličů ho na bronzovou příčku ODS vynesly z původně osmého místa. Voliči Hrabálka znají také z kandidátky Volby pro město, za kterou kandidoval v roce 2014.

Tehdy se jeho politické uskupení do hradeckého zastupitelstva nedostalo. Kandidátku ODS, v jejíž prospěch se vítězné ANO primátorského řetězu vzdalo, vedl Michal Moravec. Nejvíce hlasů však z občanských demokratů dostal exprimátor a bývalý europoslanec Oldřich Vlasák. Hradecká koalice tak po čtvrtku našla takřka vše, co její program spojuje. „Základní body měly v podstatě všechny strany stejné: je potřeba se urychleně pustit do oprav Benešovy třídy, rekonstrukce fotbalového stadionu či spustit modernizaci některých silničních staveb,“ uvedla nedávno Štayrová.