„Pokud je zvíře zdravé, není třeba se o něj bát. Kočky se o sebe dokáží postarat samy," upozorňuje mluvčí městské policie Eva Čížková. „A to i tehdy, pokud žily dlouho v rodině a pak se dostaly na ulici," objasňuje.

Podle toho se také chovají městští strážníci. Ti mají každou osamělou kočky, na kterou jsou upozorněni, odchytnout (takových případů je několik denně) a odvézt na veterinární vyšetření.

Lékař provede kastraci a když zjistí, že je nalezený živočich v pořádku, pustí jej zpět na ulici. Právě tak se rodí noví bezdomovci.

To je však ten jednodušší případ. Jak už bylo řečeno, kočka se protluče.

Horší situace nastává, když veterinář kočku „neuschopní". „Problém je , že hradecký útulek kočky nepřijímá," upozorňuje mluvčí Čižková na úskalí zařízení vybudovaného v Malšovicích.

Proto se strážníci obracejí na společnost nazvanou Kočičí naděje. „Za prvních sedm měsíců v roce mi pouze z Hradce přivezli osmdesát čtyři koček," říká Hana Šmejkalová ze sdružení.

„A v poslední době to je ještě vyšší číslo, jedna až dvě denně," doplňuje. Důvodem je období, kdy se se rodí koťata, navíc lidé během prázdnin obecně zvířata odkládají.