V ulicích krajského města se pohybují desítky těchto zvířat. Hradecký útulek pro psy však kočky nepřijímá. V okrajové části města se začal stavět útulek určený především pro odchycené kočky, který by mohl pomoci tento problém řešit.

V současnosti je každá odchycená kočka městskou policií převezena na veterinární kliniku k vyšetření. Pokud je dospělá, provede veterinární lékař kastraci, aby se dál nemnožila. Nemocné zvíře je ošetřeno, případně hospitalizováno. Po vyšetření, ošetření či léčbě lékař rozhodne, zda je možné vrátit zdravé a vykastrované zvíře na ulici, nebo zvíře bude, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, klimatickým podmínkám či rekonvalescenci umístěno v dočasném azylu.

Pokud zvíře žije na ulici a je zdravé, není třeba se o něj bát. Kočky se o sebe dokážou postarat samy. A to i tehdy, pokud žily dlouho v rodině a pak se dostaly na ulici. Jiná situace je, když je zvíře zraněné, nemocné, někde zaklíněné nebo uvězněné. V takovém případě městská policie ráda pomůže, kočku vysvobodí, případně zajistí její ošetření.

Eva Kněžourová