V pondělí začínají přípravné práce k opravě okružní křižovatky ulic Brněnská a Sokolská, kterou „zdobí“ vyjeté koleje a výtluky. První fáze rekonstrukce by měla provoz omezit jen minimálně. Řidiči by se přesto měli připravit na zpoždění.

V čem bude příprava na opravu spočívat, prozradila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová: „V této fázi se předpokládá vybudování dílčích provizorních přejezdů středního dělicího pásu, a to při minimálním omezení dopravy.“ Uzavřený by měl být vždy maximálně jeden jízdní pruh a mimo pracovní dobu dělníků by měl být provoz zcela bez omezení.

Mluvčí doplnila, že přejezdy dělicího pásu budou sloužit k převádění dopravy při samotné opravě kruhové křižovatky.

Přípravné práce budou probíhat až do 1. července. Teprve poté se silničáři pustí do samotné rekonstrukce. Oprava by měla přinést lepší povrch i nové dělicí prahy. Po celou dobu oprav bude křižovatka alespoň částečně průjezdná. „Dopravu budou řídit kyvadlově pracovníci stavby, v noci pomohou semafory,“ informovala policejní mluvčí Iva Kormošová.

Křižovatku na přetíženém okruhu budou dělníci okupovat zhruba do listopadu. Dá se očekávat, že oprava prodlouží už tak neúnosné kolony na okruhu. To připustila i mluvčí ŘSD: „Větší kolony během stavebních prací lze předpokládat.“

Oprava přinese změny v dopravě
Kromě objízných tras chystá policie i další dopravní opatření, která by měla usnadnit průjezd městem. Největším zásahem do dopravy bude, že z křižovatky ulic Brožíkova a Palachova dočasně vznikne křižovatka okružní. Další opatření bude spočívat v tom, že se na frekventovaných křižovatkách opravě přizpůsobí světelná signalizace.

Objížďky přes nadjezd

Policie chce během oprav vytíženému uzlu alespoň trochu ulehčit objížďkami. „Směrem od Tesly osobní auta vjedou na nadjezd a pokračovat budou přes ulice Náhon, Štefcova, Mrštíkova, Brněnská, Palachova, Štefánikova a Zborovská. Na okruh se napojí u Milety,“ popsala policejní mluvčí. Řidiči přijíždějící od Brna vjedou do Palachovy ulice a pokračovat budou stejnou trasou. Tranzitní doprava by v nejlepším případě vůbec neměla zajíždět do města.

Trolejbusy nevyjedou

Oprava zavaří i městské hromadné dopravě. Z Brněnské ulice by měly dočasně zmizet trolejbusy. V červenci a srpnu je nahradí autobusy, navíc pojedou objížďkou. Takové opatření ale nebude zadarmo. „Nemalé náklady na tuto výluku musí být součástí rozpočtu stavby a dopravnímu podniku musí být uhrazeny,“ řekl už dříve Deníku Leo Sedláček z hradeckého dopravního podniku

Oprava křižovatky podle Niny Ledvinové spolkne 58,5 milionu korun bez DPH. Kromě nového povrchu křižovatku čeká i novinka. „Nově jsou navrženy podélné dělicí prahy ze žulových prvků,“ prozradila mluvčí ŘSD. Dělicí prahy mají šoférům zabránit v jízdě v nesprávném pruhu. Nové prvky na křižovatce řidiči nepřehlédnou i díky reflexním bodům.