V chlumecké místní části Krašov chodili: 1. parta: Na Vyhlídce, U Nemocnice, ul. Palackého, Krátká; 2. parta: Mládežnická, Na Vinici, Pražská. Jmenovitě včetně doprovodu – 1. parta: Eliška a Šárka (anděl) Ulrichovy, Ondřej Čábelka (Chlumec n. C.), Sandra Novotná (Klamoš), Natálka Suchánková (pastýř z Újezdu), doprovod Dagmar Ulrichová; 2.parta: Klárka Čábelková, Anežka Ulrichová, Anetka Špecingerová (Chlumec n. C.), doprovod Markéta Štěpánová. Pro většinu dětí to byla premiéra, Anežka s Klárkou chodily podruhé.

Kromě kostýmů a korun jsme na popud Kašpara (12 let) vyřezávali velblouda, který nám dal nakonec nejvíce zabrat.

Radili jsme se s truhlářem profesionálem i truhlářem laikem, jak velblouda vyřezat. Oba ochotně poradili. Nakonec jsme zvolili vyřazenou překližku – terč s plakátem zločince určeným na výcvik pro pomoc a ochranu obyvatel. Zločinec byl odstraněn, velbloud vyřezán a tři králové mohli vykročit správným směrem.

První partu překvapili skvělí sousedé, kteří nás nejenom vlídně přijali, ale často kromě finančních darů obdarovávali koledníky sladkostmi. Díky nim jsme si to užili, přestože jsme se dozvonili sotva na polovičku domů. Otevřeli dveře, ale i srdce, za což děkujeme.

Řízky zachráněny

Jeden soused, jistě ke své nelibosti, si nemohl naplno vychutnat zpěv koledníků, protože musel odběhnout zachránit smažící se řízky. Dobrý skutek však stihl, tak věřím, že o to lépe mu chutnaly.

Příští rok chceme pokračovat a těšíme se, že se přidá ještě více koledníků i dárců.

Sousedící lokality

Praskačka, Vlčkovice, Krásnice a Žižkovec (9. a 10. 1.): V těchto místech se konal druhý ročník Tříkrálové sbírky. Ve Vlčkovicích stejně jako v loňském roce koledovali Kašpar (Kateřina Seifertová), Melichar (Lenka Pavlišová) a Baltazar (Renáta Janková), který zpěv koledy doprovodil hrou na flétnu. Sobotní dopoledne bylo mrazivé, a tak králové s nadšením přijali nabídku občerstvení horkým čajem a cukrovím u jedné milé paní, které by tímto ještě jednou rádi poděkovali.

V Praskačce koledovalo pět skupinek. Dvě v sobotu dopoledne (1. Kašpar – Ondrášek Janko, Melichar – Sárinka Vysloužilová a Baltazar – Kryštůfek Pavlis; 2. Kašpar – Klárka Vítová, Melichar – Ditka Schnábelová a Baltazar – Pavla Myslíková), dvě odpoledne (první ve stejném složení jako ve Vlčkovicích, druhá: Kašpar – Lucinka Šumpíková, Melichar – Eliška Šumpíková a Baltazar – Mája Křížová) a jedna ještě v neděli odpoledne, která namísto Kašpara měla dva Melichary (Melichar – Bořík Fikar, Jacobek Duintjer Tebbens a Baltazar – Gražyna Duintjer Tebbens).

Nemoc? Dobrý konec

V týdnu před koledou nám onemocnělo pět dětí a skoro to vypadalo, že se nám ani nepodaří navštívit všechny domácnosti. Naštěstí všechno dobře dopadlo a koledníci i obyvatelé se mohli těšit z příjemné tříkrálové atmosféry. Menší děti byly nadšené, neboť kromě příspěvků do zapečetěných charitních kasiček vykoledovaly také dobroty do bříška.

V Krásnici a Žižkovci proběhla sbírka v neděli a v obou obcích navštívili místní obyvatele tito Tři králové: Markéta Fahrnerová, Lucie Široká a Iva Černohlávková. Na průběh sbírky dohlížely Petra Novotná, Pavla Myslíková, Renáta Janková, Jana Buzková, Gražyna Guintjer Tebbens a Markéta Fahrnerová.

Dagmar Ulrichová, Renáta Janková