Studenti především vyšších ročníků hledají ve městě i jiné možnosti ubytování, například pronájmy větších bytů, které si shání více mladých lidí najednou.

Univerzita Hradec Králové nabízí studentům přibližně 900 lůžek v několika objektech. "Meziročně mírně klesl počet zájemců o ubytování z vyšších ročníků, proto bude mít šanci získat koleje více studentů, kteří nastupují do prvního ročníku," řekl kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Nejlevnější ubytování UHK nabízí za 1604 korun měsíčně v budově bývalého rektorátu, nejdražší možností ubytování na kolejích je dvoulůžkový pokoj s internetem na Palachových kolejích, kde student měsíčně zaplatí 2646 korun. "Důvodem zvýšení cen je navyšování nákladů spojených s provozem kolejí," řekl Tikovský.

UHK neplánuje výstavbu další ubytovacích areálů, podle Tikovského škola neví ani o soukromém investorovi, který by výstavbu kolejí plánoval.

Realitní kanceláře evidují zvýšený zájem o bydlení pro vysokoškolské studenty každoročně během září. "Největší zájem je v Hradci Králové o byty 3+1, který si pronajímají studenti ve více lidech," řekl makléř Petr Hloušek z hradecké realitní kanceláře Palace Reality. Dodal, že studenti jsou ochotni platit za osobu přibližně 2500 korun, což odpovídá ceně za lepší pokoje na kolejích.

V Hradci Králové každoročně neuspěje několik stovek studentů se žádostí o ubytování na kolejích, kromě bytů byl v minulých letech také velký zájem o ubytování ve vytápěných chatkách v autokempu Stříbrný rybník.

 

Pardubické koleje jsou obsazené, stovky studentů hledají pronájem

 

Stovky posluchačů Univerzity Pardubice neseženou na začátku akademického roku koleje. Univerzita nabízí asi 1800 lůžek a 500 studentů musela odmítnout. Přestože se kampus každoročně rozrůstá o další studenty, zájem o koleje je letos přibližně stejný jako vloni, řekl ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.

"Největší zlom nastal v roce 2005, kdy studenti začali dostávat ubytovací stipendium a nebyli vázáni jen na koleje. Pak se zájem opět zvýšil, protože ceny lůžek jsou levnější i srovnatelné s pronájmy. A v kampusu mají studenti všude blízko," řekl Ďurovec.

Za lůžko na kolejích letos studenti platí 1800 až 2600 korun. Cena se zvyšovalo letos v únoru o pět procent. Od ledna 2008 podraží studentům platby minimálně o čtyři procenta, protože se zvedne sazba daně za ubytování. "Možná se do ceny také promítnou zvýšené ceny energií," dodal Ďurovec.

Koleje nabízejí pokoje různé kvality, samostatné garsoniéry, bytové jednotky s vlastním sociálním zařízením, jindy se o ně musejí studenti dělit. Při výběru bydlení podle Ďurovce ovšem nehraje roli úroveň bydlení, ale to, zda má připojení na internet.

"Asi 40 procent ubytovací kapacity má internetovou přípojku, o ty je zájem největší," řekl ředitel.

Počet vysokoškoláků v Pardubicích stále roste. Letos jich studovalo na Univerzitě Pardubice 8700, v nastávajícím akademickém roce počítá vysoká škola s nárůstem studentů asi o pět procent, tedy na 9200. Do roku 2010 by mělo na univerzitě studovat celkem 10.000 vysokoškoláků.

"Díky tomu, že město pohltí po privátech asi 3000 studentů, což je skoro jeden a půl násobek naší ubytovací kapacity, může univerzita početně narůstat," řekl Ďurovec.

Zájem o pronájem potvrzují i realitní makléři. Studenti hledají ubytování velmi často už v létě. Poptávka je mnohem vyšší než nabídka, řekl Tomáš Minařík z pardubické pobočky realitní společnosti M&M reality.

"Studentům je jedno, v jaké lokalitě byt je. Chtějí se vejít do 2000 korun na osobu. Takže když dvoupokojový byt stojí 8000 měsíčně, nastěhují se tam klidně čtyři," řekl realitní makléř.