Má historické centrum Hradce Králové připomínat obří parkoviště? Nebo se bez možnosti zaparkovat změní Velké náměstí v „město duchů"? Dlouho připravovaná rekonstrukce malebného historického středu krajského města počítá s tím, že z něj zmizí téměř dvě třetiny parkovacích míst: ze současných 290 jich má po opravě zbýt  120.

Podle místních tím zmizí z hradeckého centra život. I proto sepsali petici, ve které chtějí úbytku parkovacích stání zabránit. „Projekt rekonstrukce jako celek je přes pět let starý a už dávno neodráží potřeby občanů, pracovníků a návštěvníků náměstí," říká za odpůrce plánu rekonstrukce Roman Grym.

Vedení města i autoři projektu však mají jasno: „Máme zpracovanou studii, která vychází ze sčítání aut na náměstí. Podle této studie je navrhovaný počet míst dostatečný a zajistí veškeré potřeby tohoto území," stojí si za svým autor projektu rekonstrukce Jiří Krejčík.

Problém je v tom, že 120 parkovacích míst, které na náměstí zůstanou, nebude sloužit jen návštěvníkům historického centra. Využijí je také firmy či instituce, které na náměstí sídlí. Na návštěvníky kaváren, lékařských ordinací, divadla nebo kostelů jich mnoho nezbude. Kolik přesně, radnice zatím nesdělila: „Počet rezidentních a ostatních míst bude vyvážený. V docházkové vzdálenosti se navíc nachází parkovací dům v Regiocentru a další se plánuje v Gayerových kasárnách," uvedl náměstek primátora odpovědný za rozvoj Jindřich Vedlich.

I přes veškeré protesty se však většina lidí shodne na tom, že stav Velkého náměstí je tristní a opravu nutně potřebuje. Její přípravy podle náměstka Jindřicha Vedlicha zaznamenaly za poslední měsíce pokroky. Úspěšně totiž probíhá územní řízení a město už jen čeká na vydání územního souhlasu. „Dalším krokem bude stavební řízení a získání stavebního povolení," přibližuje náměstek Vedlich.

Ještě předtím budou ale muset zastupitelé  odpovědět na několikastránkovou petici hradeckého Spolku pro kvalitu života.