Komín si sice mohou vyčistit sami, nově však potřebují potvrzení o revizi komína. A kominíci jsou na roztrhání, čekací doby jsou až měsíc.

„Nevím, kam dřív skočit. Práce je nyní skutečně nad hlavu. Přemýšlím, že kvůli tomu od listopadu zdražím,” uvedl kominík Jiří Novák z Březhradu u Hradce Králové.

Někteří kominíci oproti loňsku zdražili své služby dokonce až dvojnásobně.

Obyčejně mají kominíci vedle podzimních měsíců nápor také na jaře, letošek ale byl výjimkou. Lidé totiž vyčkávali a nevěděli, jak pochopit změny v „kominickém” zákoně.

Podle nového vládního nařízení totiž lidé už nemusí na čištění komínů v případě kotlů do výkonu 50 kilowattů objednávat odborníky, ale mohou si je vymést sami. Zatímco dříve museli v případě topení na tuhá paliva volat kominíka šestkrát ročně, od ledna 2011 stačí třikrát a u plynových topení jednou.

Háček je však v tom, že jednou za rok musí komín zkontrolovat atestovaný odborník se živnostenským oprávněním. V minulosti vystavoval kominík jen stvrzenku, nově teď musí vyplňovat zprávu o kontrole spalinových cest.

„Účtujeme si za ni zhruba 360 korun, ale k tomu je třeba připočítat režijní náklady na cestu, které se odvíjejí podle vzdálenosti a počítají se v řádech desítek korun,“ řekl například revizní technik Jozef Uhrín.

Pokud kominík zjistí závady, musí je nahlásit stavebnímu úřadu, který nařídí odstranění.

Lidé sice nadávají, že jedinou změnou bude nové papírování bez toho, aby komíny byly skutečně čisté, zákon však hovoří jasně: pokud majitel nemovitosti podcení pravidelné kontroly a kvůli neudržovanému komínu vznikne požár, hrozí mu navíc pokuta za obecné ohrožení.

Podvodníci mají pré

Policisté varují občany na Semilsku před podvodníkem, který má pozastavenou kominickou živnost a jeho revizní zprávy jsou tudíž bezcenným cárem papíru. Jeho kulaté razítko je na jméno Jiří Klusák – kominictví. Není to první takový případ. Nedávno byl dopaden 27letý muž z jihočeského Vimperka, který se vydával za kominíka a lidem nabízel revize jejich komínů. Upozornil na něj jeden Liberečan, kterému chytrák za tři stovky nabízel fundovanou revizi komína. Muž si však všiml, že se mladík prokazuje osvědčením bez razítka a na jiné jméno. Falešní kominíci letos řádili i na Bruntálsku a u Brna.