Kominíci letos měli víc práce než kdykoliv dřív. Nový zákon sice umožnil majitelům domů čistit si komíny sami - a to aspoň třikrát ročně, zároveň však musí mít každý rok revizní zprávu od kominíka, že komín je v pořádku. Ta ovšem není nijak levnou záležitostí, zaplatíte za ni od několika stovek až do 1200 korun.

„Ten nejhorší nápor je už pryč, ale v září nebo v říjnu jsem se skutečně nezastavil a čekací lhůty byly i řadu týdnů,” přisvědčil kominík Jiří Novák z Březhradu u Hradce Králové.

Nařízení však mělo, zdá se, svůj smysl. Dokládá to nižší počet zásahů hasičů u požárů, vzniklých od vznícených sazí. V sousedním Pardubickém kraji vyjížděli k těmto případům od počátku topné sezony jen dvakrát, vloni touto dobou už přitom měli 11 zásahů. Nízký počet oznámení je letos i v Královéhradeckém kraji, přesná čísla ale hasiči zatím nemají k dispozici. „Lidé si uvědomili, že je potřeba se starat o kouřovody a pravidelně je čistit,” podotkla mluvčí hradeckých profesionálních hasičů Martina Žahourková.

Nejčastějším důvodem požárů bývají podle hasičů saze v komíně, které se vznítí v důsledku průniku jisker z topidla nebo vlivem rychlého nárůstu teploty při topení. „Další příčinou je nevhodná konstrukce komína a odvodu spalin, zazděný nebo přizděný trám v komíně či poškozené komínové těleso, třeba spáry v komíně,” dodala Žahourková.

Ke znečištění komínů přispívá nekvalitní nebo nedostatečné vysušené palivo. Když je dřevo čerstvé, má špatnou výhřevnost, dehtuje a komín se velice rychle zanese sazemi. Další možnou příčinou vzniku požáru může být výměna tepelného spotřebiče za výkonnější a zkrácení kouřovodu do komína.

Počty požárů od komínů podle okresů:

rok 2008 - Hradec Králové 8, Jičín 4, Trutnov 17, Náchod 20, Rychnov n. K. 6; celkem: 55;
rok 2009 - Hradec Králové 12, Jičín 11, Trutnov 28, Náchod 15, Rychnov n. K. 15; celkem: 81;
rok 2010 - Hradec Králové 12, Jičín 10, Trutnov 28, Náchod 15, Rychnov n. K. 14; celkem: 79;
Dohromady - Hradec Králové 32, Jičín 25, Trutnov 73, Náchod 50, Rychnov n. K. 35; celkem: 215.
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje