„Z vítězství má náš klub samozřejmě radost, čekali jsme to. Sám jsem odhadoval zisk deseti až šestnácti mandátů, což se nám splnilo. Myslím si, že Hradečáci ocenili lidi, kteří na radnici pracovali i náš klub, který pracoval v komisích a ve výborech. Na druhou stranu je to samozřejmě velmi zavazující. Je dobré vyhrát volby, ale zároveň velmi těžké splnit své sliby," radoval se primátor a lídr HDK Zdeněk Fink.

Poznámka: Mistr
a tovaryšstvo Babišovo

Těžkopádnost strakaté hradecké radnice patrně skončila.
Oblíbený primátor a jeho klub mohou mít díky silnému mandátu během dalšího vládnutí krajskému městu daleko volnější ruku než dosud. VPM, Doma v Hradci či odštěpené členy TOP 09, kteří často problematickou hradeckou koalici dosud tvořili, neposadili voliči jen na opoziční střídačku: poslali je hrát úplně jiný sport.
Přestože zastupitelstvo bude ještě barevnější než dosud, radniční koalice by se v Hradci mohla smrsknout na polovinu. Mistr Fink teď ale stojí před novou neznámou: jak moc budou v jeho dílně zlobit političtí učni z tovaryšstva Babišova.
(Imrich Dioszegi,

regionální šéfredaktor)

Kdo s kým?

Otázkou teď spíše je, s kým sestaví koalici. Ve hře je několik variant. Může se spojit s ODS, TOP 09 a Koalicí pro Hradec. Tím pádem by složení primátora a jeho náměstků mohlo zůstat stejné. Z kola ven sice vypadla Volba pro město, za kterou před čtyřmi lety kandidoval náměstek Josef Krofta, ten se ale nyní do zastupitelstva dostal v barvách HDK.

Za koalici Doma v Hradci  do rady města minule usedla Anna Maclová, tentokrát  bude v zastupitelstvu hájit barvy Koalice pro Hradec.

Další možností je spojení s ANO 2011. K většině ze sedmatřicetičlenného zastupitelstva by jim chyběl jeden hlas. Do party by tak musel HDK přibrat ještě jednu stranu.

„Koaliční jednání určitě proběhnou, přeci jenom nemáme padesát procent, abychom obsadili město (smích). Nebráníme se jednání s žádnou demokratickou stranou," dodal Fink.

Někteří ztratili křesla

Oproti minulým volbám ztratily strany ČSSD a ODS tři mandáty, KSČM a TOP 09 po jednom. Největší prohru zažila Volba pro město, která ze čtyř křesel neobhájila ani jedno.  Koalice STANhk skončila necelá dvě procenta pod hranicí, která by jim zajistila křesla na radnici.   (jap)

Zvolení zastupitelé:
Jaroš Milan, Jireš Rostislav, Štěpán Jiří, Žák Libor, Lesák Vladimír (ČSSD); Fink Zdeněk, Škorpil Ladislav, Springerová Pavlína, Springer Vladimír, Urban Arnošt, Krčmová I., Lišková Romana, Rytíř Pavel, Krofta Josef, Ondráček Vlastimil, Lejsek Jakub, Štěchovský Jaroslav (HDK); Štěpán Lubomír, Havrda Alois, Fialová Lenka, Lankašová T. (KSČM); Víška V., Matyášová Eva, Štayrová Monika, Groh J., Marek Pavel, Kozubík Lukáš (ANO 2011); Záruba Adam (NK), Hanousek Martin (SZ); Heger L., Vedlich J., Sommer Milan (TOP 09); Maclová Anna, Půlpán Zdeněk (KDU-ČSL); Vlasák Oldřich, Soukup Martin, Michálek Jan (ODS).

Šampus i slzy. Finkův triumf mnohé překvapil

Hradec Králové - Republikou se možná prohnalo hnutí ANO 2011 jako tornádo, východočeskou metropoli ale v komunálních volbách nekompromisně ovládl Hradecký demokratický klub (HDK) současného primátora.

Právě hnutí ANO 2011 i s hradeckým lídrem Václavem Víškou nechal Zdeněk Fink a spol. hluboko za sebou – dělilo je přes 10 procent hlasů. „Nepopírám, že mě překvapil propad mezi prvním a druhým místem. Myslím, že to je velkou oblibou lídra klubu a možná i tím, že HDK za sebou nemá ty nejzávažnější kauzy, které hýbaly městem. S druhým místem jsme ale spokojeni, jsme na bedně, " komentoval s úsměvem výsledky „komunálek" lídr hnutí ANO 2011 za Hradec Václav Víška.

Volební štáb HDK.Válec jménem HDK

Primátor města Zdeněk Fink se velké oblibě zcela jistě těší, jako jednička kandidátky nasbíral bezkonkurenčně nejvíc preferenčních hlasů, bezmála 11 tisíc. Svůj úspěch u voličů také náležitě slavil s ostatními kandidáty, rodinou a přáteli. Šampaňské teklo ve volebním štábu klubu proudem už od brzkého večera, kdy bylo sečteno kolem 60 procent výsledků.

Hradecký demokratický klub totiž suverénně vedl od samého začátku. Že za úspěchem „HDK válce" stojí primátorovo jméno ale on sám odmítá:    „Nemůže to být pouze o jednom člověku, to nejde. Samozřejmě, mohu být postavou, která vedla město a nezachovala se špatně. Je to ale práce celého klubu," reagoval  Fink. Přiznal, že z vítězství mají obrovskou radost, zároveň je ale zavazující.

Výsledky voleb udělaly radost také náměstkyni primátora pro školství Anně Maclové. Ta stála v čele nového politického uskupení Koalice pro Hradec. „Rozhodně si myslím, že jsme neudělali ostudu. Přáli jsme si pět mandátů, máme dva, ale spokojenost je obrovská," radovala se.

Anna Maclová zároveň také jako jediná žena bojovala  o křeslo senátorky za Hradecko. Dodala, že právě společné datum komunálních a senátních voleb vnímá trochu jako nevýhodu: „Museli jsme dělat dvě kampaně, dělit síly i energii," popsala.

Volební štáb ČSSD.ČSSD čekala stříbro

Mírné zklamání se neslo volebním štábem ČSSD, kde vedl kandidátku Milan Jaroš. Konečné třetí místo v Hradci nečekal: „Očekávali jsme lepší výsledek. Já osobně jsem si myslel na víc, doufal jsem ve druhé místo. I podle průzkumu vašeho Deníku jsme ještě v pondělí byli před ANO 2011. Odrazil se tu celorepublikový problém, a to že se lidé odklánějí od tradičních stran," myslí si Jaroš.

TOP 09 bez podpory Starostů trpí starostmi. Alespoň si to myslí její hradecký lídr a zároveň náměstek primátora Jindřich Vedlich. Ten v sobotu večer smutek a zklamání vůbec neskrýval.

Volební štáb TOP09TOP 09 vyčkává

„Pro TOP 09 to určitě úspěch není. Projevilo se, že poprvé kandidujeme bez Starostů. Chtěl bych poděkovat našim voličům, teď budeme vyčkávat, jak se vyvinou koaliční jednání. Náš neúspěch možná způsobil fakt, že stran a subjektů, které bojovaly o podobnou cílovou skupinu jako my, bylo hodně a vyhrál HDK," komentoval pro Hradecký deník výsledky Vedlich.

Každý z oslovených lídrů vnímal výsledky komunálních voleb odlišně, v jednom však byli zajedno. Nízká volební účast je zklamáním. Hodit do volební urny svůj hlas přišlo v Hradci pouhých 38,9 procent voličů. „Pokládám si otázku, jestli bychom neměli už na základní škole více pracovat s dětmi a vysvětlit jim, že berou zodpovědnost do svých rukou. Až si mi někdo bude stěžovat, budu se ptát, jestli byl volit," burcuje  Maclová.

„Je to škoda, zrovna teď se bude rozhodovat o velkých investicích," podotkl Vedlich.   (zum)

Volby na Královéhradecku.Zklamání a lítost. Neúspěch některé kandidáty zaskočil
Nepřekročili magickou pětiprocentní hranici, do zastupitelstva se tak nedostanou. Někteří z nich přitom ještě těsně před volbami hýřili velmi optimistickými předpoklady.  „Teprve budeme hovořit o tom, kde jsme udělali chybu," říká nyní Jan Hýsek, jednička Doma v Hradci a dodává, že počítali s tím, že se do zastupitelstva dostanou. Sdružení však skončilo jako druhé nejhorší v krajském městě, získalo pouze 1,22 procent hlasů.
Nejlépe nedopadli ani Starostové a nezávislí pro Hradec Králové. „Uznáváme porážku a je nám líto, že jsme neuspěli," naznačuje Denis Doksanský, který stál v čele kandidátky. Sdružení překročilo jen o málo hranici tří procent.
Velmi bolestivý políček uštědřili voliči také Volbě pro město, která obhajovala rovnou čtyři mandáty. Nezískala ani jeden.
Jak neúspěch hodnotí lídr strany Alexandr Hrabálek? A co na výsledek komunálních voleb v Hradci Králové říkají další neúspěšní kandidáti? Kdo je největší největší smolař a kdo cítí po volbách největší rozčarování? To se dočtete už v zítřejším vydání Hradeckého deníku.   (skr)