Kompletní výsledky komunálních voleb můžete nalézt ZDE.

Atol, přílišná jistota ODS, nebo prostě Hradečáci pouze zatoužili po změně, povedlo se. Dokazují to výsledky komunálních voleb. V zastupitelstvu bude sedět více než polovina nováčků. Podporu získaly malé a nové strany. Preferenční hlasy vynesly do křesel i kandidáty ze dolních míst lístků. Přibylo i žen ve vedení města.

Ve svých mandátech si polepšil Hradecký demokratický klub: z dosavadních tří křesel jich nyní bude mít pět, i Volba pro město, která má nyní čtyři mandáty. Nováčky na hradecké politické scéně je Změna pro Hradec se třemi zastupiteli, TOP 09 se čtyřmi lidmi a Koalice SNK ED, KDU – ČSL.

Zatímco v minulém sedmatřiceti členném zastupitelstvu rozhodovalo o budoucnosti města šest žen, nyní jich bude deset.

Hlasování o budoucnosti města se nově budou účastnit i lidé z uměleckého světa – mistr v oboru gastronomie Ivan Vodochodský (VPM), divadelní režisér Josef Krofta (VPM) a umělecký šéf Divadla Drak Jakub Krofta (HDK). Na zastupitelskou půdu se vrátil i bývalý primátor Martin Dvořák (VPM). Naopak Josef Malíř (VPM) už v zastupitelstvu neusedne. Z vítězné ČSSD setrvává pouze Hana Orgoníková, jména ostatních sedmi zastupitelů jsou nová. Co se týká ODS, tak tam je nováček pouze jeden – Jan Michálek, jinak ostatních pět zastupitelů patří mezi ty zkušené.

Největší počet preferenčních hlasů získal Zdeněk Fink (7275 hlasů), na druhém místě skončila Hana Orgoníková (7008 hlasů). Ze spodní části kandidátky ODS vynesly hlasy i lékaře Jana Michálka z ODS (6229 hlasů).

ZEPTALI JSME SE: Co očekáváte od nového vedení radnice

Ladislav Zeman, ředitel Klicperova divadla
Spíš bych rád věřil, že zastupitelé budou více naslouchat lidem, ať už se jedná o prodej bytů za nesmyslné ceny nebo řešení parkování ve městě. Je vidět, že lidé změnu chtěli, podle toho koneckonců volili. Bylo by potřeba, aby právě tohle zastupitelé pochopili. Současná pestrost stran snad bude pro město přínosem.

Martin Brunner, organizátor Jazz Goes to Town
Pro mě je nová situace snad příznivá, protože bývalé vedení města nemělo příliš pochopení pro jazzový festival. Chyběla mi vstřícnost jak ve finanční podobě, tak i třeba v komunikaci. Nyní budou muset zastupitelé mezi sebou více jednat a doufám, že se mezi nimi najdou ti, co budou chtít kulturu podpořit.