Na vzájemné kooperaci se vedení měst dohodla před rokem, následovat měla analýza produkce a zpracování odpadů v hradecko-pardubické aglomeraci a poté studie proveditelnosti, která by ukázala, jakým způsobem se s odpady vypořádat. Zatím jsou však obě města stále na počátku, zdržení způsobila změna majitele Elektrárny Opatovice.

„Zastavili jsme to, protože jsme čekali na to, zda elektrárna s novým majitelem nekoupí od Pardubického kraje firmu EVO včetně dokumentace na spalovnu komunálního odpadu. Z toho ale sešlo, proto jsme spolupráci s Hradcem před zhruba měsícem znovu oživili,“ uvedl náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Předchozí vedení Pardubického kraje se marně snažilo prosadit v Opatovicích výstavbu velké spalovny komunálního odpadu. Protože se nedohodlo s majiteli elektrárny, zkoušelo zařízení umístit v areálu Elektrárny Chvaletice, i z tohoto záměru však sešlo. Kraj nakonec minulý rok poslal do likvidace společnost EVO, kterou pro výstavbu spalovny před lety založil.

Podle Koláčka by měla vzniknout před rokem dohodnutá analýza dat o odpadech v aglomeraci a stávajících zařízeních na jejich likvidaci a studie proveditelnosti zvoleného řešení. „Hledáme místo, kde by linka pro nakládání s odpady měla být. Není to jen o spalovně, i když součástí by termické využívání odpadů mohlo být,“ řekl Koláček.