Mnozí budou muset zabojovat, o slovo se hlásí nové strany i jejich staří rivalové.

Například v Třebechovicích pod Orebem se volební boj očekává. Vítěz posledních komunálních voleb, Občanská demokratická strana, odešel totiž do opozice. „Členové ODS během volebního období postupně opustili post místostarosty a člena rady,“ uvedl současný starosta Jiří Němec (KDU–ČSL), který chce post prvního muže radnice po volbách obhájit.

Na svém místě hodlá zůstat i smiřický starosta Luboš Tuzar. Chce se opět ucházet o post starosty. „Kandidovat budu za Volbu pro Smiřice a rád bych ve funkci zůstal. Je tady řada rozdělaných projektů, které bych rád dotáhl do konce,“ vysvětlil. Ve Smiřicích podaly kandidátku čtyři strany.

Také v Novém Bydžově by na křesle starosty mohl zůstat sedět Pavel Louda (ODS). Kandidovat by přitom měl už popáté. Ve hře jsou podle Loudy tradičně i Občané za region Novobydžovska, ČSSD a nezávislí kandidáti. „Uvidíme, jestli se mi povede místo uhájit, jsem už stará struktura,“ řekl novobydžovský starosta.

Obhájit pozici prvního muže na radnici v Chlumci nad Cidlinou se pokusí i Miroslav Uchytil (KDU–ČSL). V těchto komunálních volbách se do politiky v Chlumci hrne sedm stran, v těch minulých byly pouze čtyři. Nově se hlásí o slovo TOP 09 a řada dalších sdružení a nezávislých kandidátů. „Lidé chtějí nějakou změnu, bylo to vidět ostatně už v parlamentních volbách,“ uvedl Miroslav Uchytil, který městu vládne již 12 let.