Jedno výrazné jméno mizí z městského zastupitelstva. Někdejší primátor Hradce Králové Martin Dvořák se rozhodl odstoupit.

„Souvisí to s mým zaměstnáním," vysvětlil. Dvořák je od září českým generálním konzulem v New Yorku.

Proto se od konce prázdnin nezúčastnil ani jednoho zasedání městského zastupitelstva – a oslaboval tím vládnoucí koalici, byl totiž jedním ze zástupců sdružení Volba pro město.

Na Dvořákovo místo by měl nastoupit Alexandr Hrabálek, děkan Farmaceutické fakulty. Také on kandidoval za Volbu pro město, a proto se zvýší údernost koalice při hlasováních. Ta měla v poslední době potíže – chyběl jí nejen Dvořák, ale také europoslanec Oldřich Vlasák, a nyní bude zřejmě kvůli zdravotním potížím nějaký čas scházet Josef Krofta, náměstek primátora zabývající se kulturou.

„Za koalici jsem rád, že nás bude o jednoho víc," pronesl primátor Zdeněk Fink.

Proč však Dvořák nesložil mandát už na začátku podzimu? Už tehdy bylo jasné, že New York je příliš daleko na to, aby se účastnil setkání zastupitelů Hradce.

„Chápu jeho dlouhé rozhodování, s Hradcem byl dlouho spojený a jako primátor tady nastavil spoustu dobrých věcí, které stále pokračují," glosoval primátor Fink.

K Dvořákovu váhání přispěly také spory uvnitř koalice. Zastupitelé za ODS například odmítli hlasovat pro přejmenování náměstí Svobody na náměstí Václava Havla, což bývalého prvního muže města rozlítilo.

Konzul Dvořák se rozhodl pro radikální krok až nyní právě kvůli oslabení koalice absencemi Krofty a Vlasáka. „Opozice se rozhodla tuto situaci používat k obstrukcím a vydírání. A k tomu přispívat nechci," vysvětlil svůj krok.