Boj o slova

Dokument, který vytvořila skupina složená ze zástupců všech politických klubů, ještě před zastupitelstvem musela schválit Rada města. Ta z něj vyškrtla jednu větu, což se některým nelíbilo. „V návrhu jsme měli zákaz osobních útoků, propagaci politických stran a pisatelé měli vycházet z konkrétních problémů města. Morální normy jsou jistě nadřazeny právním, ale právní jsou vymahatelné. Je vidět, jak si Rada města váží naší shody. Chtěli jsme ochránit redakční radu, která příspěvky vybírá. Nevyšlo to a budeme v ní muset více pracovat," uvedla Taťána Lankašová (KSČM)

Slovní útoky si nenechal líbit radní Arnošt Urban (HDK). „Paní kolegyni Lankašovou bych chtěl upozornit, že morální pravidla jsou nadřazená právním. Na tom je postavený i náš právní řád. Pravda až po roce 1989. Rada města se usnesla, že vyřadí tři slova, která byla, jak prohlásil pan primátor: jako vyšitá z kodexu Rudého práva z dob 70. a 80. let ," prohlásil na  zastupitelstvu Urban.

Málo prostoru

Kámen úrazu byl také v rozsahu a počtu příspěvků zastupitelů. Ti se totiž podle návrhu, který byl schválen, mohou prezentovat v Radnici čtyřikrát ročně s maximální délkou tisíc znaků na článek.

„Současný návrh je po několika měsících ještě horší. Omezení na pouhých tisíc znaků jsem nikde v republice nenašel," tvrdil zastupitel Martin Hanousek (SZ).

Pracovní skupina, která vznikla se zástupci napříč politickými kluby, měla za úkol dojít ke shodě.

„Materiál jsme vypracovali všichni společně. Rozsah mi přijde v pořádku. Už klasik říkal: nemáš-li co říct, řekni to stručně. Jde o to, aby tam bylo stručné vyjádření zastupitele a na webových stránkách se může rozpovídat. Tam to není nijak omezeno ani upravováno. Byli bychom neradi, aby se z informačního zpravodaje stalo místo výměny politických názorů," dodala Lankašová.

Podle primátora Zdeňka Finka (HDK) je oblíbenost hradecké Radnice hlavně v tom, že není politická. „Pokud se chtějí někteří  zastupitelé více vyjadřovat, tak myslím, že někdy je to jim na škodu," dodal primátor.

Mohou psát na web

Zastupitelé mohou svým občanům psát názory také na webových stránkách města, kde není žádné omezení délky a nedochází ani k jiným úpravám. „Když se podívám, jak je tento formát mezi námi využíván, tak návrh rozsahu i četnosti je v pořádku," potvrdila náměstkyně primátora Anna Maclová (KpH).

Na zasedání zastupitelstva padly i úsměvné názory, které vyvolaly v sále smích. „Na základě diskuze doporučuji, abychom do kodexu vložili, že politická strana Změna pro Hradec bude mít v každém vydání vyhrazeno půl stránky a musí ji bezpodmínečně naplnit," řekl Lubomír Štěpán (KSČM).

Město také v nejbližší době vypíše výběrové řízení na tisk a distribuci Radnice.