Centrum krajské metropole se pomalu vylidňuje. Je to problém, kteří si uvědomují místní, ale i řada politiků. Kroky vedení města jsou však pro mnohé podnikatele nečitelné. Na jednu stranu zlevňuje nájemné nebytových prostor na Gočárově třídě, na druhou stranu zdražuje nájemné za zahrádky restaurací a kaváren. A ne o sto procent, ne o dvě stě, ale rovnou šestinásobně. Z původní koruny za metr čtvereční a den na šest korun. Může se proto lehce stát, že si na své oblíbené zahrádce letos v létě pivo nedáte.

Někteří restauratéři totiž zvažují, že je neotevřou. Jiní zase, že posezení venku zpoplatní. Náklady se jim dramaticky zvýší, zákazníků přitom spíše ubývá. A nejedná se o tisíce, ale o u větších zahrádek o desetitisíce korun za rok. „Uvažujeme o tom, že zahrádku neotevřeme a nejsme sami. Město nám hází klacky pod nohy. Přemýšlíme o tom, že si necháme udělat i právní rozbor, zda je tento krok města vůbec možný," uvedl Jaroslav Prokopec, majitel pizzerie Dolce Vita v Čelakovského ulici.

Novou vyhlášku schválili hradečtí radní. Náměstkyně primátora Romana Lišková (HDK), která má na starost městský majetek a organizace, ji obhajuje.

Zdražení podle ní není tak markantní, jak se na první pohled zdá. Za zahrádky provozované jen ve všední dny totiž měli restauratéři odvádět tři koruny. Pokud zahrádka fungovala celý týden korunu. „Obcházeli to," řekla Lišková. Odmítla také spekulace, že má zvýšení nájemného vytvořit tlak na restauratéry na Velkém náměstí v souvislosti s jeho plánovanou rekonstrukcí.

Jiří Brož, spolumajitel několika podniků - například restaurace Atlanta, která se nachází na Masarykově náměstí - by musel za zahrádky u Atlanty zaplatit o 170 tisíc korun víc. Zatím si to prý nechce ani připustit.

„Doufám, že někdo na magistrátu dostane rozum a že se to změní. Vadí mi, že s námi nikdo nekomunikoval. Vše se dá nějak vyřešit a vymyslet. Pochopil bych zdražení, ale ne šestinásobné. Pokud se situace nezmění, budeme asi muset jednu zahrádku zrušit," prozradil. Problém podle něj také je, že o tomto kroku nikdo nevěděl a majitelé restaurací investovali do zahrádek nemalé peníze. Teď se podmínky radikálně mění. Podnikateli vadí i vyjádření náměstkyně Liškové, která poskytla médiím - nechala se například slyšet, že podpora podnikatelů spočívá v tom, že jim město prostor na zahrádky vůbec nabízí.

„Paní Lišková před volbami poukazovala na to, že se centrum vylidňuje, že je třeba podporovat podnikatele a nyní dělá úplný opak. Město snížilo nájem v Gočárově ulici zhruba na šest set korun za metr a rok. Když si spočítám, na kolik vyjde metr zahrádky, jsem na částce 2100 korun," poznamenal Jiří Brož.

Podnikatelé se shodují, že na krok města nedoplatí jen oni, ale také jejich zákazníci. Pokud se situace nezmění, je pravděpodobné, že některé restaurace zahrádky neotevřou, další pak budou se sezení venku účtovat poplatek, jiné zdraží celkově.

Ve hře je navíc i protestní zavření zahrádek a možná také petice.