Téhož dne nastane zatmění Slunce, které však v České republice neuvidíme, protože měsíční kotouč na naší obloze Slunce úplně mine. Ale například v africké Tanzánii si zatmění užijí jako prstencové.

U nás budeme moci pozorovat při úplňku 16. září polostínové zatmění Měsíce. Během východu nad obzor se Měsíc právě začne zanořovat do zemského polostínu. Nejvíce se do něj pohrouží ve 20.40 hodin.

Polostínové zatmění je však celkem nenápadný úkaz, kterého si na první pohled nevšimneme. Jen znalci poznají, že část měsíčního disku je o trochu méně jasná než obvykle. Mohou za to naše oči, které vyrovnávají rozdíly jasů. Pokud ale Měsíc vyfotíme, polostínové zatmění se na snímku projeví docela výrazně.

Astronomické léto letos končí podzimní rovnodenností 22. září v 16.20 hodin středoevropského letního času. Poté se na poslední zářijový pátek chystá tradiční Evropská noc vědců, kterou už dvanáctým rokem pořádá také Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.

Program noci vědců je zdarma. Začíná v 19 hodin na hvězdárně přednáškou známého popularizátora vědy Vladimíra Sochy, pokračuje soutěží o ceny a skončí mimořádným pořadem „Cesta okolo Země a do lidské hlavy" od 21.30 hodin v digitálním planetáriu.

Pravidelný program digitálního planetária představí v září nový celooblohový dokument „Zemětřesení".

Detaily o pozorování na hvězdárně a pořadech v planetáriu, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, najdete na www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové