„Tak jako vždy před Vánocemi se stáhnou kapsáři k obchodním domům, roste počet krádeží i ve vlacích. Spousta lidí cestuje na svátky domů a zejména v nočních spojích pak dochází k okrádání cestujících,“ uvedl Jiří Hanuš, vedoucí oddělení doprovodu vlaků v Pardubicích.

Nejen na hlídkování ve vlacích se v poslední době policisté zaměřili. Pravidelně teď kontrolují odstavené osobní vagony, které často využívají bezdomovci jako noclehárnu. Hned na začátku služby policistům služební pes štěkáním v jednom z vagonů ohlásil, že je zde někdo navíc. Bezdomovec který si tu ustlal, musel prostory nádraží opustit. Nebyl však zdaleka jediný.

Hlídka v Hradci Králové totiž přistihla hned dva nocležníky. Jeden z nich policisty překvapil i pobavil. Zatímco totiž procházeli opuštěným vagonem na odstavné koleji, přistoupil v naprostém klidu jeden bezdomovec, který ve tmě policisty přehlédl, a přímo před nimi si ustlal v kupé. Usnout už pochopitelně nestihl a stejně jako jeho předchůdce byl vykázán z prostoru nádraží.

V síti policistům uvízly i větší ryby. Doslova za ruku a přímo při činu nachytali policisté na pardubickém nádraží v podchodu k nástupištím notoricky známou kapsářku.

Další zadrženou osobou na pardubickém nádraží byla teprve sedmnáctiletá dívka. „Vyšla proti nám z nádražní haly jen tak ve svetru. Neměla s sebou ani žádná zavazadla. Při kontrole vyšlo najevo, že dívka je v celostátním pátrání. Byla na útěku z diagnostického ústavu, a proto jsme ji zadrželi a předali odpovědným pracovníkům,“ uvedl jeden z policistů.

Policisté pak v noci vytvořili dvoučlenné hlídky a ve vybraných vlacích se rozjeli do různých směrů. „Působíme zejména preventivně. Zejména v nočních vlacích se občas vyskytují organizované gangy zlodějů. Dá se říct, že ve chvíli, kdy do vlaku nastoupíme, oni vzápětí vystoupí. Cesta dál probíhá bez problémů,“ říkají policisté, kteří vlaky doprovázejí.