Pytláci s křídly nebo černá smrt. Tak rybáři častují kormorány velké, kteří jim ročně způsobují milionové škody. Přitom jsou u nás kormoráni zvlášť chráněným druhem. Nikdo nedal na rybáře ani odborníky z krajského úřadu, že jsou kormoráni u nás přemnoženi. Jen výjimečně se povoluje jejich odstřel nebo plašení.

„Zatímco v minulosti byl povolen odstřel kolem třiceti až padesáti kormoránů, letos to bude již tři sta v rybářských revírech na tekoucích vodách a tři sta na rybnících,“ řekl nám Josef Brát z oddělení ochrany přírody a krajina krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

„Nálety se opakují každoročně a ani letošní zima není výjimkou. Kormoráni jsou velice inteligentní. Vytvoří celý roj a ryby naženou do rohu a pustí se do nich. R yby jsou po jejich náletu tak vystresované, že se snaží dostat z vody. I když jsme zkoušeli ryby zpátky vracet do rybníka, stále se vracely na břeh,“ řekl o kormoránech Karel Duns z Rybářství Holohlavy. Jak dodal, jeden kormorán podle odhadů sežere zhruba půl kilogramu ryb. Škodu ovšem napáchá ještě mnohem větší, protože některé ryby při útocích zraní, jiné vystresuje natolik, že v obou případech hynou. „Spočítal jsem, že denně nám kormoráni nadělají škodu za zhruba tři tisíce korun. Přitom jednu rybu sežerou, ale další tři poškodí,“ uvedl Dunas Podle něho někdy přiletí pět kormoránů, jindy ale již padesát.

Navíc ryby, které kormoráni zraní, se nakazí různými plísněmi a dál nerostou. S jarem, když stoupají teploty, právě kvůli plísním další hynou.

Víte, že…

…kormorán velký je tažný pták.
…jejich plovací blána spojuje všechny čtyři prsty na noze.
…kormoráni žijí v koloniích a hnízda si staví na stromech v blízkosti vody.
…u nás je kormorán zvláště chráněným druhem a stát proplácí škody, které prokazatelně způsobuje.
…jen předloni Královéhradecký kraj rybářům za škody vyplatil téměř jeden milion korun.
…v nejexponovanějších lokalitách je povolen jejich odstřel.