„Je to čerstvé, ale již nyní víme, že to pohřby ovlivní. Budeme nabádat lidi, aby se pohřby pokud možno uskutečňovali jen v kruhu rodinném. Není v naší moci počítat pozůstalé. Také řešíme, zda nebudeme pro některé truchlící přenášet pohřeb na velkoplošné obrazovce,“ řekl jednatel Smuteční síně v Kuklenách Miroslav Hampl.  

Celoplošný zákaz ovlivní i již zaběhlé hradecké akce – například oblíbený veletrh Infotour a Cykloturistika, jehož jednadvacátý ročník měl začít již tento pátek. „Všechny další naplánované akce jsou až do odvolání zrušeny,“ řekl ředitel hradeckého Aldisu Tomáš Faltus.

Návštěvníci tak přijdou nejenom o Infotour, ale i Velké setkání sběratelů či Akva Tera Floru, která měla začít 15. března.

Zavírají divadla i kina

Svá představení také ruší divadlo DRAK. „Řešili jsme několik variant. Například snížení počtu sedadel na 99, ale nakonec jsme se rozhodli až do odvolání zrušit všechna naplánovaná představení,“ informovala mluvčí divadla Martina Marková.

Klicperovo divadlo zatím rozhodlo o zrušení dnešního představení Osm žen. O postupu ohledně dalších dnů a vracení vstupného rozhodne divadlo odpoledne. Svůj úterní koncert v hradecké filharmonii neodehraje skupina Tata Bojs.

Filharmonie ruší až do odvolání i všechny ostatní koncerty a představení. Všechna filmová představení bez ohledu na kapacitu sálu ruší i multikino Cinestar.

"Za daných okolností jsme přesvědčení, že pouhým omezením počtu osob v uzavřeném prostoru nebude dosažen požadovaný účinek nařízeného mimořádného opatření," doplnil výkonný ředitel Jan Bradáč. Hradecké obchodní domy Futurum nebo Aupark svůj běžný provoz zachovají. Nebudou se v nich pouze konat speciální akce. 

"Na základě sdělení Bezpečnostní rady státu rušíme představení Bajaja dne 14. 3. 2020 od 15.00 a 17.00 hodin a následně i dne 18. 3. 2020 od 19.00 hodin představení Cesta. Diváky, kteří mají rezervace upozorňujeme, že tyto nebudou v platnosti," napsali představitelé divadla Drak v Hradci Králové.

Hokej bude bez fanoušků

Dnešní hokejové utkání mezi hradeckým Mountfieldem a Karlovými Vary se sice odehraje, ale bez fanoušků. Rozhodl o tom ČSLH na dnešním zasedání. 

Fanouškům, kteří si zakoupili vstupenku on-line, budou peníze navráceny na bankovní účet, ze kterého vstupenky zaplatili. Ti, kteří si pořídili vstupenku na pokladně ČPP Arény nebo v Infocentru Hradec Králové, mohou vstupenku vrátit právě na pokladně ČPP Arény. Ta bude otevřena dnes od 13 do 19 hodin.

Populární festival Smiřické svátky hudby, který měl začít 21. března, se nekoná. Potvrdil to starosta Smiřic Luboš Tuzar: "Uskuteční se v náhradním termínu. Upřesníme ho podle toho, jak se situace s koronavirem vyvine."

Univerzita ruší výuku

Od středy se také nebude učit na fakultách hradecké univerzity. "Od středy 11. 3. až do odvolání vyhlašuji zákaz osobní přítomnosti studentů na všech budovách UHK. Opatření se netýká Vysokoškolských kolejí UHK," informoval rektor hradecké univerzity Kamil Kuča a dodal, že univerzita zároveň ruší všechny akce organizované či spoluorganizované univerzitou.

Opatření se dotkne asi 6 tisíc tuzemských a třech stovek zahraničních studentů. O uzavření univerzity rozhodl dnes krizový štáb vedení školy. Důvodem je prevence před šířením koronaviru a nová opatření, která dnes vyhlásila Bezpečnostní rada státu.

Vedení univerzity doporučilo studentům, kteří jsou na kolejích, aby během přerušení výuky odjeli do svých domovů. Zahraniční studenti mohou samostatně studovat ve svém ubytování.

„S ohledem na to, že se na kolejích pohybuje velké množství lidí, jsme vydali doporučení, aby po dobu uzavření univerzity odjeli do svých domovů,“ informoval rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča a dodal, že již v minulých dnech omezila univerzita zahraniční cesty.

„Až do odvolání tak nemohou naši studenti, ani akademici, vyjíždět do zahraničí. Také jsme informovali naše partnerské instituce, aby, s ohledem na jejich bezpečnost, nepouštěli jejich studenty a zaměstnance na cesty k nám,“ dodal rektor Kuča.

Na zákaz reagují i kina

Vzhledem k nařízení vlády ČR ohledně situace spojené s koronavirem přistupuje Kino Central k omezení. Představení budou omezeny maximálně na 100 osob. Kromě toho se ruší přednáška Ladislava Zibury i koncert Dana Bárty, který se měl usktuečni v Bio Centralu. Cinestar se rozhodl po celé republice zrušit veškerá představení až do odvolání. 

Koronavirus v České republiceZdroj: Deník