Uvařit, pohlídat, zabavit děti, učit konkrétní předměty, dojít nakoupit, pomoci s technikou, nakoupit, dojít do lékárny,. . . Zatím o sobě neví. Proto přicházíme s nápadem:

Pokud chcete pomáhat nebo naopak potřebujete pomoc, neváhejte napsat na tento email servis.vychod@denik.cz a my se postaráme o zveřejnění.

Pokud nebude vaše prosba, nabídka platná, pošlete nám email, že vás máme vyřadit. Budeme rádi, když díky Deníku se k vám pomoc dostane, případně budete pomocí pro jiné již plně vytíženi. Budeme rádi, když nám také pošlete fotografii, případně pár vět k tomu, jak jste pomáhali nebo našli pomoc.

Nabízí pomoc

Rychnovsko:

Pomoc nabízí manželé Kchopovi z Nové Vsi, malé vesničky nedaleko Týniště nad Orlicí. V případě potřeby, nabízí svou pomoc obyvatelům Nové Vsi, Albrechtic nad Orlicí, Štěpánovska, Žďáru nad Orlicí, případně i lidem v Týništi nad Orlicí, tel. číslo: 723 165 758.

Město Rychnov nad Kněžnou zajistí pro osamělé seniory a spoluobčany v rizikových skupinách, o které se nemůže postarat rodina, nákupy základních potravin a léků. V případě zájmu volejte na mimořádnou telefonní linku 771 139 772.

Zdravotní středisko Solnice nabízí ošetření akutních a bolestivých zubních případů, aby nedocházelo k přetížení pohotovosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Zubní ordinace v solnickém středisku pacienty ošetří po telefonické domluvě, kontaktní číslo je 602 152 873.

Hradecko: 

Město Hradec Králové zřídilo dočasné telefonní poradenské linky. Na třech telefonních číslech se mohou lidé, kteří se vzhledem k zavedené karanténě v republice dostali do krizové situace, dotazovat pracovníků odboru sociálních věcí hradeckého magistrátu. Ti jsou připraveni jim pomoci nebo pomoc zprostředkovat, například s nákupem či vyzvedáváním léků z lékárny. Telefonní čísla jsou v provozu ve všední dny od 8 do 16 hodin. Kontakty na magistrátní linky pomoci: 607 042 086, 607 041 577, 607 042 219.

V Chlumci nad Cidlinou se mohou občané od 70 let či osoby v karanténě, kteří se ocitnou v nouzi se zajištěním základních potřeb (běžné nákupy), obrátit na Středisko sociálních služeb v Chlumci nad Cidlinou na telefonním čísle 731 186 412.V kraji pomáhají i dobrovolní hasiči, kteří zajišťují seniorům a lidem s omezenou možností pohybu doručení léků či potravin a drogerie.

Hradec Králové a okolí: Nabízíme pomoc s individuálními nákupy potravin a léků, doprovod do nemocnice a jinou akutní podporu dle dohody, všem rizikovým skupinám (senioři, těhotné matky, ZTP, …) ☎️? 738 673 751, dobrovolnictvi@nomiahk.cz

Jičínsko:

Město Hořice připomíná seniorům, že donášku obědů, léků a nákupů trvale zajišťuje pečovatelská služba. V případě zvýšených požadavků vypomůže se zajištěním služeb Český červený kříž a místní skauti. Radnice také osloví střední školy. Senioři, kteří jsou sami a potřebují pomoc, se mohou zaregistrovat na úřadě pomocí formuláře. Na stránkách města najdou veškeré informace.

Novopacká radnice rozjela pomoc pro seniory nad 65 let a lidi v karanténě, nabízí dovážky obědů, nákupů a léků. V případě nouze mohou lidé v pracovní době zavolat na linku 775 851 277. V pohotovosti je také Základní škola v Komenského ulici pro případ, že by se zde učitelé a dobrovolníci starali o děti, jejichž rodiče pracují v klíčových oborech.

Český červený kříž v Jičíně nabízí pomoc seniorům. „Fungujeme jako záloha, kdyby byl nárůst poptávky vyšší,“ říká ředitelka Úřadu OS ČČK v Jičíně Marcela Harbichová. V případě zájmu o spolupráci kontaktujte Marcelu Harbichovou na telefonu 603149750 nebo e-mailu jicin@cervenykriz.eu.

Náchodsko

Pracovnice Muzea Náchodska už zvládly ušít okolo 200 kusů roušek, které poputují přes Krajský úřad Královéhradeckého kraje hlavně do zařízení pro seniory, jako jsou například domovy důchodců. Pracují na nich nejen v rámci home office či přímo v muzeu, ale i ve svém volném čase. „Jsme rádi, že můžeme být aspoň takto nápomocni a děkujeme všem, kterým nastalá situace není lhostejná. Společně to zvládneme!“ uvedlo Muzeum Náchodska na svém facebookovém profilu. Režné bavlněné plátno, ze kterého se zde roušky vyrábějí, běžně slouží pro bezpečné uložeTní předmětů. Nyní se jeho význam změnil a pomůže ochránit zdraví. První část roušek z muzea putovala ve čtvrtek do náchodské nemocnice.

Trutnovsko:

Pečovatelská služba ve Vrchlabí nabízí zajištění nákupu základních potravin i pro osaměle žijící seniory, kteří nejsou v současné době klienty služby. Objednávky je možné uskutečnit ve všední dny od 7 do 14 hodin na telefonních číslech 736 171 732 a 731 142 501.

Město Hostinné bezplatně zprostředkuje pro seniory a pro všechny, kteří to potřebují, nákupy potravin, drogerie a léků v době od 08 do 16 hodin. Kontaktujte paní Maškovou (sociální pracovnice) 773 690 826 nebo pana Bartoše (místostarosta) 601 583 086. Pro seniory nad 65 let město zabezpečilo roušky zdarma. Zájemci mohou volat na stejná čísla.

Žacléř: Nabízím seniorům nad 70 let dovážku potravin. Pokud zde nemáte nikoho blízkého, kdo by se o Vás v tomto směru postaral, zavolejte na telefon 603827575, stačí prozvonit a já zavolám zpět. Nákupy bych realizoval u místních obchodníků, rozvážka je zdarma, platili byste pouze cenu potravin. Tomáš Ticháček Arrakis, s.r.o.

Obec Havlovice nabízí bezplatnou pomoc našim seniorům při zajišťování nákupů potravin. Pokud by samostatně žijícím seniorům nemohli tuto službu zajistit rodinní příslušníci nebo známí, mohou se obrátit telefonicky na obecní úřad a my tuto službu zajistíme. Tel. kontakt 499784062, 603558845, 731552503.

Pec pod Sněžkou: Jednotka SDH nabízí občanům Pece pod Sněžkou a Velké Úpy nad 70 let a chronicky nemocným pomoc v případě nezbytně nutné dodávky léčiv, případně potravin. V případě potřeby využijte tyto kontakty: velitel jednotky Luboš Černý – 724851717 , místostarosta SDH Ivan Balcar – 605513541.

Nabízíme zdarma pomoc OSAMĚLE ŽIJÍCÍM SENIORŮM, LIDEM V NOUZI (s mentálním či zdravotním postižením, maminky samoživitelky s malými dětmi…) s nákupem základních potravin, drogerie, vyzvednutím balíku a následným bezkontaktním předáním. Pomoc od dobrovolníků Diakonie Vrchlabí lze objednat všední dny v čase 8 - 15 hod. u Ivy Hadincové na tel: 733 780 506, cds.svetlo@diakonievr.cz

Transmedicar – zdravotnická dopravní služba: Zadarmo nabízíme pomoc s nákupem pro seniory (potraviny, lékárna, drogerie). Neváhejte pro podporu zavolat pokud máte obtíže ze spádové oblasti Vrchlabí, Šp. Mlýn a Hostinné. Telefon pro podporu 8 - 12 hodin - 800 155 665 je zdarma.

Hledá pomoc

Hradecko: 

Dobrovolníci hledají švadleny na šití roušek Chcete pomoct? Napište e-mail s předmětem "ROUŠKA" na adresu vrbickypavel@seznam.cz. "Budeme moc rádi, když se nám tam přihlásí další švadleny a psát mohou i organizace, které roušky potřebují," říká Pavel Vrbický.

Centrum pomoci Paměti národa zřídilo webovou stránku pomoc.pametnaroda.cz. Je určena především dobrovolníkům, kteří se zde mohou registrovat. Paměť národa nyní vyzývá své příznivce, spolupracovníky, podporovatele, badatele, studenty a širokou veřejnost, aby pomohli. Dobrovolníci musí být ve věku 18 – 60 let, trestně bezúhonní a zdraví.

Chlumec nad Cidllinou shání dobrovolníky na šití roušek.Kontakty města: 472 710 610 nebo 725 930 977.

Rychnovsko:

Farní charitě Dobruška se nedostává ochranných roušek pro sebe a pro klienty, kterým poskytují službu osobní asistence. Ředitelka Jana Poláčková (tel. 723 539 100) prosí o pomoc: „Prosím, zapojte se všichni, kdo můžete, a vyrobte roušky pro celou rodinu. Pokud vám něco zbude navíc, darujte je.“ Předání se může konat bezkontaktně na místní faře, kde je na chodbě připravena krabice s nápisem ROUŠKY.

Roušky chybí i rychnovské porodnici, s nabídkou pomoci se lidé mohou obrátit na vrchní sestru Evu Tobiškovou: 494 502 401.

Jičínsko

Oblastní nemocnice v Jičíně potřebuje sanitáře a ošetřovatele na výpomoc v péči o pacienty, lidi na hlídání dětí zdravotnického personálu, osoby, které mohou pomoci starším občanům s nákupy, expertní dobrovolníky se zkušenostmi na údržbu pozemků, na péči o květiny, úklid, a kuchaře. Kontakt: renata.puhona@nemjc.cz.

Náchodsko

Diakonie Broumov, sociální družstvo, vyhlašuje veřejnou sbírku na podporu svozu použitého šatstva ze sbírek i sběrných kontejnerů. Diakonie totiž aktuálně z důvodu opatření vyhlášených vládou České republiky v souvislosti s bojem proti koronaviru nemá dostatek finančních prostředků na svozovou činnost – má zavřená střediska a prodejny a také se potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Věříme, že solidarita vás všech nám dovolí i nadále provozovat naši činnost a že s vaší podporou dokážeme překlenout toto nelehké období,“ věří předseda družstva Pavel Hendrichovský a připomíná, že ochrana životního prostředí formou recyklace textilu pomáhá nám všem. „Prosíme, pomozte nám, abychom se mohli i nadále věnovat prospěšné činnosti. Přispějte finanční částkou na každodenní výdaje – na svoz použitého šatstva, rozvoz materiální pomoci občanům, zakoupení pohonných hmot, na opravy a obnovu vozového parku, opravy a stěhování sběrných kontejnerů na šatstvo, a to na účet České spořitelny, číslo účtu: 50016-1302698349/ 0800,“ žádá s vděkem Pavel Hendrichovský.

Trutnovsko

Město Dvůr Králové nad Labem vyzývá ke spolupráci všechny občany, kteří doma šijí roušky a chtěli by pomoci. Darované roušky město rozdělí všem potřebným včetně seniorů a sociálně slabších.

Dvůr Králové také nabízí osamělým seniorům, kteří si v těchto dnech nemohou sami obstarat nákup základních potravin, drogerie a léků, zajištění této služby. Nákup potravin a léků si mohou senioři objednat od pondělí do pátku od 8:00 do 13:00 hod. na tel.: 737 079 690 u zaměstnankyně městského úřadu Jolany Schőnigerové, která pracuje na oddělení sociálních věcí. Té nadiktují nákupní seznam obsahující maximálně 20 položek, domluví se na způsobu úhrady a nákup jim pak zdarma doručí buď strážníci královédvorské městské policie, dobrovolní hasiči nebo dobrovolníci vybavení průkazkou, kterou jim město za tímto účelem vystaví. V této souvislosti město Dvůr Králové nad Labem vyzývá občany, kteří by chtěli jako dobrovolníci pomáhat potřebným, aby se ozvali na tel.: 499 321 742 nebo 730 182 895.