Zažalovala ji izraelská firma Plaza Centers Czech Republic, která skončila v soutěži o pozemky bývalého autobusového nádraží v lokalitě Koruna na druhém místě.

Plaza se už nyní soudí s městem. „Rozšiřujeme žalobu také o HB Reavis. Je to na základě nedávnéhol rozhodnutí soudu. Přesné důvody by však věděli právníci,“ uvedl project manager firmy Plaza Centers Petr Doležal.

Izraelská firma tvrdí, že soutěž o pozemky byla zmanipulovaná, protože radnice kývla na nabídku konkurence, která nabídla za půdu méně peněz a navíc nesplnila řadu podmínek města. Hradec tak měl bez souhlasu Evropské komise poskytnout vítězi neoprávněnou podporu šestadvacet milionů korun. Plaza Centers proto žádá zrušení smlouvy mezi městem a HB Reavis Group CZ.

„Jsme silní v kramflecích. Šlo o prodej pozemků a ten je podle zákona plně v kompetenci zastupitelů. Mohou svobodně rozhodnout, komu půdu a za jakých podmínek prodají,“ míní mluvčí radnice Václav Svoboda.

Stavba paláce Aupark Koruna na pozemcích o rozloze deset tisíc metrů čtverečních by měla začít příští rok. Podle zástupců společnosti HB Reavis by spor neměl projekt ohrozit.

„Pevně věříme, že zahájení výstavby v roce 2009 je reálný termín a že soud projekt nebude komplikovat. Určitým problémem může být Plaza Centers, která koupila sousední objekt a bude moci působit potíže v projednávání příslušných povolení. Chtěli jsme ho odkoupit, ale k dohodě nedošlo,“ uvedla PR manager HB Reavis Group Želmíra Rácová.

Součástí centra Aupark Koruna, jehož stavba bude trvat 20 měsíců, by měly být kanceláře, desítky bytů, obchodní pasáže, restaurace, sportoviště, ale také dvoupatrové podzemní parkoviště pro 730 aut.

„Připravujeme dokumentaci pro územní řízení. Předpokládáme, že žádost o rozhodnutí podáme do tří až čtyř měsíců,“ dodala Želmíra Rácová. (raš)