Ta se však nedokázala na matce udržet, odpadla a po pěti dnech života uhynula.

„Párek byl spolu necelý rok. Předchozí samec, který byl u nás tři roky, se nepářil, a tak jsme ho vyměnili. Byli jsme velice překvapeni, když jsme objevili dvě mláďata. Kosman zakrslý se totiž poměrně obtížně rozmnožuje. O to nás mnohem víc mrzí, že opičky nepřežily,“ vysvětlil ředitel školy Ladislav Vlachý.

Škola se nyní bude snažit vyzkoumat, proč se mláďata pustila. „Je to smutné, ale v chovatelské praxi se to u těchto malinkatých živočichů stává,“ doplnil ředitel.

Jaromír Kubelka, který se v přírodovědném centru o kosmany stará, dodal, že příčinou nejspíš bylo špatné kojení a zesláblá mláďata se už na srsti neudržela. „Přesně to nevíme a ani to určit nepůjde. Museli bychom provést pitvu.“ Tato nejmenší opička na světě nedorůstá více než 40 centimetrů, z čehož větší část tvoří ocas. Kosman dokonale šplhá ve větvoví, kde tráví většinu času. Umí se pohybovat po stromech i pozpátku. Přitom vždy pevně svírá větev a trhaně pohybuje tělem. Do koruny stromů vybíhá spirálovitým způsobem, podobně jako datlové. Typickým zbarvením je pro něj žlutohnědá barva po celém těle kromě břicha, jež zůstává bílé.

V bydžovské škole chovají kosmany zakrslé pět let. Chov je poměrně náročný, především z důvodů krmení, které musí být časté a velmi pestré. „Teplota stačí i nižší než v tropech, kde běžně žijí. Zvyknou si, ale rozhodně nesmí prochladnout. Sluníčko jim nahrazujeme UV zářivkou. Není to ale zvíře, které by bylo vhodným domácím mazlíčkem,“ poznamenal Kubelka.

Mláďata se čtyřleté samici kosmana zakrslého narodila v noci z 26. na 27. března. Ponarození vážila kolem patnácti gramů a měřila odhadem čtyři centimetry.

„Přišli jsme na to až druhý den ráno a opravdu jsme byli velmi překvapení. To, že je březí, se vědělo, ale nevěděli jsme, kdy to přesně přijde,“ upřesnil Jaromír Kubelka.

O mláďata se stará otec, který je nosí na hřbetě.

Jedno se drží na zádech a druhé na břiše. Matce je předává vždy na dobu kojení. Dospělí jedinci mají podle ošetřovatele nejradši banán a hroznové víno, nepohrdnou však ani mrkví, okurkou nebo krmnými červy.

Další možnost spáření by ve škole mohla přijít tak za půl roku.

„Uvidíme, jak to dopadne, ale šest měsíců je taková optimální doba, kdy by to mohlo vyjít podruhé,“ uzavírá s nadějí v hlase ředitel Vlachý.

Kosman zakrslý v hledáčku redakce

Kosmana zakrslého objevil německý cestovatel Baptist von Spix v roce 1823 a zpočátku byl považován za mládě kosmana bělovousého. Za samostatný druh byl uznán až o několik desetiletí později. Německý cestovatel ho objevil v oblasti horní Amazonky nedaleko míst, kde se stýkají hranice Peru, Brazílie a Kolumbie.

Vzhled a život kosmana zakrslého
Kosman zakrslý má hebkou žlutohnědou srst a ocas lemovaný černými kroužky, který je o několik centimetrů větší než celé tělo. Břicho bývá světlejší. Jeho drápy jsou speciálně přizpůsobeny ke šplhání po stromech, které je pro tento druh charakteristické. Jeho tělo dorůstá 14 až 16 centimetrů a jeho delší ocas měří od 15 do 20 centimetrů. Hmotnost samců nepřesahuje 140 g a hmotnost samic 120 gramů.

Jeho neobvyklou mrštnost dokazuje i fakt, že dokáže doskočit až do vzdálenosti pěti metrů. Má dobrý sluch, horší zrak, ale skvělý hmat. Většinu svého života tráví na stromech a na zem slézá jen velice zřídka, buď za potravou, nebo s cílem přemístit se na jiný strom. Je aktivní hlavně přes den. V poledne a na večer často odpočívá. Noci tráví ve stromových dutinách a za potravou vyráží nejčastěji odpoledne.

Loví nejrůznější hmyz, malé ptáky a jejich vejce, ale nepohrdne ani různými plody. V zajetí musí být krmení velmi pestré, minimálně třikrát denně. Základ tvoří očištěné a na kousky nakrájené ovoce a zelenina. Dalším doplňkem jsou sarančata, cvrčci, tvarohové výrobky či piškoty. V zajetí se může dožít až jedenácti let. zdroj: www.wikipedie.cz