Další unikátní stavbou se v blízké budoucnosti bude moci pyšnit město pod Bílou věží.
Řeckokatolická církev totiž hodlá v Hradci Králové vybudovat zcela novou kapli. Objekt by se tak stal jedním z nejmladších církevních budov v České republice. Záměr v úterý 19. února odsouhlasili hradečtí radní, ale definitivní verdikt je na zastupitelstvu.
„Kaple by měla stát na městských pozemcích na Moravském Předměstí v parku mezi Benešovou třídou a zástavbou domků ve směru do Třebše,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.
Řeckokatolická farnost dosud svůj svatostánek v Hradci Králové nemá. Při bohoslužbách proto využívá kapli kostela Božského Srdce Páně na náměstí 28. října v centru.
Vedení farnosti proto před časem oslovilo město s žádostí o vytipování vhodné lokality pro stavbu vlastní kaple.
„Předložili jsme tři varianty. Zamlouvá se jim pozemek na Moravském Předměstí. Je to logické, žije tam hodně lidí. Stavba by měla vylepšit vzhled lokality, projekt nepočítá s kácením stromů či redukcí zeleně. Jednání o prodeji či pronájmu pozemku ale zatím neproběhla,“ míní Petr Brůna, vedoucí odboru hlavního architekta magistrátu.
Radnice navíc církvi nabídla, že získá základní návrh objektu. „Díky výborné spolupráci s vysokými školami jsme pražské a liberecké fakultě architektury zadali studentskou úlohu. Dostali jsme celkem osm návrhů, které chceme vedení farnosti představit,“ řekl vedoucí odboru.
Městským architektům se zatím podle Brůny nejvíce zamlouvá dřevěná stavba. „Studentovi se podařilo vystihnout atmosféru starých dřevěných objektů a přitom s velmi moderním přístupem,“ vysvětlil šéf architektů radnice.
Datum zahájení výstavby ani výše nákladů zatím nejsou podle Brůny stanoveny. „Nikdo město o žádnou finanční pomoc nežádal, takže peníze si budou muset sehnat sami,“ dodal mluvčí radnice Václav Svoboda.