„Kvůli nedostatku peněz jsme museli opravu zastavit,“ vysvětlila Jana Kuthanová, starostka Hořiněvsi, jejíž je Žíželeves součástí. „Podařilo se nám zatím zabezpečit klenby, aby nedošlo k jejich zřícení, a vymalovat interiér, takže kostel je opět funkční,“ řekla. Obec, farnost, kraj i ministerstvo kultury postupně daly do záchrany kostela svatého Mikuláše zhruba dva a půl milionu korun. Další miliony chybějí, takže na opravu střechy zatím nedošlo. „Doufáme, že nepřijde nějaký uragán a střechu nám nevezme,“ dodala starostka.

V Barchově a v Suché práce pokračují

Obnova zřejmě nejzdevastova­nějšího svatostánku na Hradecku, kostela Nejsvětější Trojice v Suché u Nechanic zatím zdárně pokračuje. I když i tady postupně a pomalu, jak se daří získávat peníze. „Oprava zahájená předloni potrvá v ideálním případě ještě pět let. Přijde dohromady na minimálně šest milionů korun. Zatím děláme střechu, aby dovnitř nezatékalo a zabránilo se další devastaci,“ přiblížil současné dění na roky uzavřené dominantě okolí nechanický farář Marián Benko.

Roky potrvá rovněž rekonstrukce zámku v Barchově u Nového Bydžova, jemuž ještě vloni akutně hrozilo zřícení. Objekt naštěstí koupil soukromý zemědělec, který se ihned pustil do záchrany. „Vloni jsme udělali nejnutnější drobné opravy a teď dokončujeme hospodářské stavení na dvoře. Chystáme kompletní opravu střechy včetně výměny poškozených částí krovů a položení nové krytiny, přírodní bobrovky. Práce začnou v červenci a potrvají do podzimu,“ řekla Daniela Součková, která spolu s manželem dává zámek do pořádku. Obnovy dalších částí plánují na další roky.

Vše o zdevastovaých památkách čtěte zde.

Zajímavosti o opravovaných památkách

Barokní zámek v Barchově na Novobydžovsku byl postaven v roce 1737 Kryštofem Norbertem Voračickým z Paběnic. Jeho stav před změnou majitele komentoval památkář Václav Pražák slovy: „Je to tragédie“. Noví majitelé se do záchrany zámku pustili hned vloni a s velkým elánem. Při plánování prací spolupracují s památkáři.
Pseudogotický kostel Nejsvětější Trojice v Suché u Nechanic byl postaven koncem 19. století na místě původního daleko staršího objektu. Ten pocházel ze 14. století. Objekt je zdaleka viditelný.

Kostel svatého Mikuláše v Žíželevsi
dokončený v roce 1777 nechal údajně postavit Karel Špork. O zahájení jeho oprav dali před lety podnět místní lidé. Obec Hořiněves, jejíž součástí Žíželeves je, poté vyvolala jednání s církví a společně se pustily do záchrany objektu.