Druhý pokus začal ve středu v jednu odpoledne. „Slovy Jana Sladkého Koziny: Do roka a do dne," pronesl jeden ze studentů při vystoupení.

On a jeho souputnící z iniciativy nazvané Kostka uspořádali setkání v ulici Jana Koziny, aby poukázali na katastrofální stav mozaiky, která tvoří chodník, nyní velmi výrazně zničený. Poprvé však upozornili na stav mozaiky už před rokem.

„Je to sto padesát let staré umělecké dílo," vysvětlil student filozofické fakulty Jakub Martin. „Nikde jinde v Česku se taková mozaika nezachovala," doplnil ho kolega Václav Straka.

Transparenty, na nichž stálo například Kostka je můj bratr, Víš kam šlapeš?, Kostky nedáme či Zachraňme kostky, a k tomu oranžové píšťalky, vesty a také občas zlobící megafon – to bylo vybavení přibližně padesáti účastníků happeningu.

„Přátelé historické kostky," přivítal je vtipně na začátku jeden z organizátorů. Studenti poté podepisovali petici, kterou se po projevech vydali předat na hradecký magistrát. „Je to dobrá věc, proto jsem ji podepsal," řekl Marek Šulc z Nechanic, žák fakulty informatiky a managementu.

Setkání se však také na chvíli proměnilo v pranýřování poměrů. Jeden z řečníků planě mluvil o morálce, o společnosti, která se mu nelíbí. „Je to kritika ve jménu pravdy," vyhlašoval. „Musíme bojovat a můžeme začít od malých věcí, jako je záchrana této mozaiky," horoval.

Jak ale mozaiku spasit? Chodník s mozaikou je majetkem města, jenže dům, kolem kterého vede, patří státu. „Bylo by trochu nelogické opravit chodník a nechat u něj zchátralou budovu," upozornila mluvčí magistrátu Magdalena Vlčková.

Studenti však mají jasno: památku je třeba zachránit. Proto uspořádali svůj happening, po němž se vydali směrem k úřadu města. „Pojďte 
s námi, projdeme se po jednom neobyčejném chodníku!" vyzval student Jakub Martin.

A had vyrazil…