Rekordní téměř tři desítky výrobců a prodejců vína se v úterý sjely do krajského města na slavnosti vína a burčáku, nazvané Hradecký koštýř. Počasí způsobilo, že se nakonec uskutečnily jinde, než měly.

Pořadatelé do poslední chvíle věřili, že se Hradecký koštýř bude moci uskutečnit na původně avizovaném nádvoří Městské hudební síně a přilehlých severních terasách. Podle předpovědi měl déšt v průběhu dopoledne ustávat, což se později skutečně potvrdilo, ale přesun do blízkého Adalbertina se přesto stal nutností.

„Ráno pršelo tolik, že jsme se rozhodli, ža akci přesuneme sem. Stánky byly hodně promočené a na nádvoří stála voda,“ vysvětlil důvod přesunu ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc.

Ke slovu proto přišla rychlá stěhovací akce „kulový blesk“. „Bylo to hodně náročné, protože jsme na to v Adalbertinu nebyli připraveni. Narychlo jsme museli přichystat sál a služby, aby všechno fungovalo,“ dodal.

Na počtu vystavovatelů se nepřízeň počasí projevila minimálně. Z třiceti přihlášených jich nedorazilo jen pár, takže zatímco vloni se Hradeckého koštýře zúčastnilo 17 vinařů, letos to byl dvojnásobný počet. Nabízeli jak vína česká a především moravská, tak také slovenská, maďarská, rakouská, španělská, francouzská či makedonská. Zvláštností bylo italské mešní víno. Protože k vínu patří i dobré jídlo, návštěvníci mohli ochutnat i vynikající francouzské sýry. Nechyběla ani cimbálová muzika.

„Je škoda, že je tady stísněný prostor, ale myslím si, že lidé si dobré víno najdou stejně,“ uvedla Lenka Kadubcová z rodinného vinařství v horňácké obci Lipov. Vinařství tady nabízelo vína vlastní produkce. „Musím říct, že návštěvníkům chutnají jak vína suchá, tak polosladká, ale i výběr z hroznů si najde své zákazníky,“ dodala.

ANKETA: Dáváte přednost vínu, nebo pivu? Proč?

Lucie Šafránková
18 let, Hradec Králové
Mám raději vína, už jen proto, že po pivu se tloustne. Ale hlavně proto, že na Moravě máme známého, od kterého dostáváme nové druhy. Dávám přednost bílému vínu, a to polosuchému. Z ostatních druhů alkoholu mi chutná rum s kolou.


Miroslav Hanouš
30 let, Týniště nad Orlicí
Alkohol moc nepiju, i když nejsem vyloženě abstinent. Nicméně s alkoholickými drinky moc zkušeností nemám. Když dojde na výběr, zda pivo, nebo víno, vyhrává u mě víno. Chutnají mi hlavně sladší druhy. Fanoušek piva nejsem.

Radek Martinek
33 let, Hradec Králové
Určitě mám raději víno než pivo. Dávám přednost spíš sladším druhům a mám rád spíše vína bílá. Co mi ale vůbec nechutná, to je burčák. Ten nemusím. Ostatní alkohol moc často nepiju, jen když se jedná o nějakou příležitost.

Daniel Kubát
23 let, Hradec Králové
Alkohol, který považuji za svůj oblíbený, je Tullamore Dew. Jinak nemůžu říct, že bych vyloženě nějaký druh alkoholu preferoval. Chutná mi skoro všechno. Víno piju celkem často, ale nedovedu posoudit, jestli je lepší červené nebo bílé.

Markéta Pilařová
22 let, Hradec Králové
K pití alkoholu nemám moc příležitostí, protože většinou řídím, ale abstinent nejsem. Ráda si zajdu posedět s přáteli. Nejraději mám růžové víno, je příjemně sladké. Mám ráda i jiné druhy alkoholu, ale jejich konzumace závisí na příležitosti. (med)