Jaro zatím provozu kiosků na Pražském mostě příliš nepřeje. „Je to škoda, moc tady otevřeno není, rádi bychom si sem zaskočili třeba na oběd, ale asi máme smůlu,“ krčí rameny student blízké Pedagogické fakulty Petr. Ačkoliv to tak nevypadá, všechny kiosky už mají své nájemce. „O kiosky je obecně velký zájem, v současnosti jsou všechny obsazeny. U dnes fyzicky neobsazených kiosků probíhá uzavírání smluv nebo plánovaná příprava nájemce,“ vysvětluje mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Všechny secesní kiosky nechalo město postupně opravit. Loni dokončili řemeslníci i dva na Tylově nábřeží. Stavby z let 1911 a 1912 dostaly původní vzhled a zdobí je opět měděné dekorace tak, jak je navrhl architekt Jan Kotěra.

Oba větší kiosky mají zavedenou elektřinu, vodu i kanalizaci. „V levém velkém kiosku je umístěna ‚káva do ruky‘ a podle ohlasů veřejnosti byla tato provozovna pozitivně přijata. U pravého velkého kiosku město zatím čeká na nastěhování prvního nájemce,“ vysvětluje mluvčí města.

Ilustrační foto
Město nabízí k pronájmu 14 startovacích bytů, do konce roku budou další

V druhém, větším kiosku se pak bude prodávat víno. Ten ale ještě letos čeká oprava střechy, dostane měděnou krytinu s dekoracemi. „Je nově pronajatý. V létě tam budeme rekonstruovat střechu, bude tam mírné omezení, ale nájemce o tom ví,“ připomíná náměstek primátorky pro správu majetku Pavel Vrbický.

Výběr provozovatelů kiosků omezili památkáři podmínkou, aby používání památky nepoškozovalo. „Omezení vychází z toho, že tam není možné zavést nějaké odvětrání. Kiosek byl původně poškozený tím, že se tam něco smažilo a vlhkost poškodila mimo jiné dřevěnou konstrukci krovu,“ vysvětlil před rokem vedoucí městského odboru památek Jan Falta. V kioscích tak nemůže fungovat třeba rychlé občerstvení.

Jeden z menších kiosků na Eliščině nábřeží využívá charita jako výdejnu čerstvých potravin potravinové banky. „Bude to fungovat asi dva dny v týdnu. Platí symbolický nájem, ale k ničemu jinému se nehodí, je vybavený jen elektřinou, jsem rád, že poslouží dobré věci,“ připomíná Pavel Vrbický.

V roce 2021 elektrokoloběžky v Hradci Králové „rostly“ i na stromech.
ANKETA: Návrat sdílených elektrokoloběžek do Hradce Králové. Těšíte se na ně?

Protější kiosek slouží už delší dobu jako stánek se zmrzlinou. Jenže je často zavřený. „V minulosti jsme měli stížnosti, že je tam často cedule odkazující na jinou provozovnu a v okénku nikdo není. Vyzvali jsme provozovatele, aby to pro letošek napravil, aby tam zmrzlinu skutečně prodával. Jinak smlouvu ukončíme a pronajmeme to někomu jinému,“ varuje náměstek Pavel Vrbický.

Podle něj se vedení města snaží, aby kiosky ožily: „Kiosky byly obsazené na základě výběrových řízení, takže to je ta realita, kterou nám trh nabízí. Spokojený jsem a respektuji to,“ dodává náměstek primátorky. Za nájem město inkasuje čásku od 650 do 5 000 korun za metr a rok. Menší stavby mají plochu 6 metrů čtverečních, ty větší pak 20 metrů.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě

Čtveřici kiosků navrhl v roce 1910 architekt Jan Kotěra, autor budovy nedalekého muzea. Postavené byly v letech 1911 až 1912 bezprostředně po stavbě Pražského mostu. Menší rotundy na Eliščině nábřeží mají podobu válcových středověkých věží s cimbuřím. Protější větší kiosky na Tylově nábřeží odkazují na klasicistní architekturu. Půdorys mají oválný a uzavírá je zvonová střecha. Stavby jsou památkově chráněné. V kioscích byly v minulosti třeba veřejné toalety, prodejna ovoce, punčochového zboží nebo rychlé občerstvení.

Mohlo by vás zajímat: Hradeckým strážníkům došla trpělivost, na Pražském mostu začali rozdávat pokuty

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth