„Jedná se o plně digitální planetárium. Všemi silami se snažíme o to, abychom od původního záměru neuhnuli," říká královéhradecký astronom Karel Zubatý.

Ve finále se bude jednat o kombinaci několika projekčních systémů. Svůj starý projekční přístroj chtějí královéhradečtí astronomové zachovat a souběžně s ním využívat nový digitální projektor, který přiláká další návštěvníky 
a nadšence.

Začalo se stavět v březnu, nyní stojí monolitická konstrukce a na ni navázalo vybudování vlastní ocelové konstrukce, která vytváří ze stavby nápadně zajímavý tvar, který by měl ladit s maličkými kopulemi staré hvězdárny a vodárenského zařízení.

Konstrukce žeber v současné době čeká na okna a střechu. Souběžně s tím budou pokračovat práce uvnitř stavby. V plném běhu jsou výběrová řízení na další podstatné části vlastní stavby, kde by mělo dojít k výběru vhodné technologie pro projekci v novém planetáriu.

„Přesný termín otevření neexistuje a ani ho nemůžeme znát. Některá z výběrových řízení ještě totiž nebyla uzavřena. Planetárium bychom však měli otevřít v roce 2015. Pak spustíme zkušební provoz, abychom doladili jeho funkčnost," hodnotí Karel Zubatý.

Do nového planetária se vejde asi sto lidí. „Úmyslně jsme toto číslo nehnali příliš vysoko, abychom byli schopni živě komentovat programy, které tady budeme pořádat. Myslím, že je velice důležité neztratit kontakt s návštěvníkem, který k nám přijde," vysvětluje Karel Zubatý.

„Vše se musí koordinovat tak, abychom měli dostatek prostoru pro naši technologii. Rádi bychom se chlubili nejen domem, ale také tím, co všechno jsme v něm schopni prezentovat," uzavřel Karel Zubatý.

Do letošního podzimu by měl být objekt pod střechou, aby v něm mohli dělníci a projektanti dál pracovat.

Stávající planetárium patří do generace planetárií období padesátých až šedesátých let minulého století. To hradecké bylo otevřeno v roce 1962 a slouží dodnes.

Eva Ženíšková