Bydžovské koupaliště na sebe přitáhlo pozornost. Kritikům se nelíbí především jeho pořizovací cena. Přestože letošní léto obecně plovárnám nepřálo, ta bydžovská se 
po letech stává pro některé místní žhavým tématem.

Koupaliště, které prošlo v minulosti velkou a nákladnou rekonstrukcí, jeho nová podoba vyšla na bezmála 40 milionů korun, se opět dostává do centra pozornosti.

Přestože od znovuotevření bydžovského „centra letních radovánek" uplynulo již 12 let, především opoziční zastupitelé poukazují na to, že výstavba areálu koupaliště byla zbytečně přemrštěnou a megalomanskou akcí.

I nedaleký Chlumec před pár lety provedl výraznou obnovu svého koupaliště. Chlumec a Bydžov od sebe dělí jen pár kilometrů, a především proto se i podle zástupců opozice vybízí obě místa ke srovnání.

Trnem v oku je pro kritiky pořizovací cena. Chlumecké vyšla výstavba jejich nové „letní pýchy" na necelých 20 milionů korun. Je to tedy poloviční částka, než za kterou bylo před více jak deseti lety zrekonstruované koupaliště v Bydžově.

Koupaliště v Bydžově opět vzbuzuje u kritiků otazníky

Nejsou to jen samotné peníze za rekonstrukci koupaliště. Kontrast vidí kritici i ve velikosti obou areálů. Novější chlumecké koupaliště rozlohou areálu, která je skoro tři a půl hektaru, nad bydžovským vítězí.

Stavební práce začaly měnit podobu bydžovského koupaliště už v roce 2004. V průběhu rekonstrukce se původní částka zvýšila skoro dvojnásobně. Jeho brány se pak veřejnosti otevřely 
o dva roky později. Přestože v minulosti se kauza kolem rekonstrukce řešila i na zastupitelstvu, je na místě otázka, proč kritika a poukazování na pořizovací cenu přichází i po tolika letech?

CHLUMEC JAKO ZRCADLO


„Nikdo v té době nevěděl, kolik koupaliště stojí. Finanční náklady se v průběhu navyšovaly a ke konci jsem pro pokračování ve výstavbě už nehlasoval," uvedl zastupitel a ředitel gymnázia Jaroslav Šedivý.

Podle jeho slov v době, kdy koupaliště v Novém Bydžově vznikalo, nikdo přesně netušil jaké ceny jsou standardní. Uplynulo však několik let a v nedalekém Chlumci prošel také areál místního koupaliště náročnou rekonstrukcí. Právě to bylo pro opozici 
a kritiky zrcadlem, které umožnilo porovnat vynaložené finanční prostředky.

Markantní rozdíl vynaložených finančních prostředků za rekonstrukci mezi Chlumcem a Novým Bydžovem je trnem v oku 
i bývalému zastupitelovi Vladimíru Neumanovi.

„Máme podezření, že došlo ke zpronevěře desítek milionů investičních peněz. Mezi našimi členy máme například stavebního investora a ten odhaduje investici v Novém Bydžově maximálně, ale již v dnešních cenách, na 20 milionů korun," prozradil Hradeckému deníku Neuman.

Právní ani jiné kroky však opozice nechystá. Podle slov jejich zástupců chtějí upozornit s odstupem času 
na to, jak se v Novém Bydžově hospodaří s veřejnými penězi.

„Podle mých informací koupaliště v Chlumci, které slouží jako dokonalé zrcadlo k tomu našemu, se zisk 
z provozu areálu odhaduje přes milion a půl za rok. Oproti tomu se musí koupaliště v Novém Bydžově dotovat částkou pohybující se kolem 700 tisíc ročně," doplnil Neuman.

STAROSTA KRITIKU ODMÍTÁ

Podle dlouholetého starosty Pavla Loudy je celá věc nesmyslná a jedná se pouze 
o politickou záležitost.

„Koupaliště je již v provozu 12 let, nevím, proč někdo s tímto tématem přichází zrovna teď. Je před krajskými volbami, tak chápu, že se někomu toto téma hodí, ale já osobně nic řešit nehodlám," uvedl svůj postoj starosta. Dle jeho slov se jedná jen o „okopávání kotníků" z řad opozice, která se o to různými způsoby snaží již dlouhá léta. Všechny potřebné materiály, které kompletně mapují vynaložené investice, má k dispozici a nevidí důvod pochybovat nad výslednou částkou. Poukazuje i na to, že kritiku od místních nezaznamenal a jedná se pouze o stále stejné osoby, které se mu snaží znepříjemnit jeho působení ve městě.

„Nikdo oficiální stížnost nepodal. Ať kritici, kteří 
s tímto tématem přicházejí podají trestní oznámení, pak se tím budu zabývat. Je to celé nesmysl a rozdmýchávání problému tam, kde není," uzavřel starosta.