Stavba letního koupaliště v Malšovicích za zhruba 370 milionů korun, která by měla začít letos, bude mít velkého nepřítele. Zkomplikovat vše může paradoxně voda. Areál má stát na naplavenině nedaleko řeky Orlice. „Zazlobit“ by mohla také spodní voda.

„Museli jsme přijmout opatření, aby se s bazény a zázemím areálu nic nestalo. Kdyby se stavělo jinde, bylo by to lacinější. O kolik? To neodhadnu,“ uvedl vedoucí investičního odboru radnice Valentýn Avramov.

Před prudkým vzedmutím hladiny řeky a znečištěním vody v bazénech by měla koupaliště ochránit nová dvoumetrová vrstva zeminy. „Půjde o tisíce kubíků. Kde je stavební firma vezme, je pouze její věc. Aquapark se tak dostane nad hladinu stoleté vody,“ řekl Avramov.

Mnohem složitější však zřejmě bude ochrana proti spodní vodě a případnému pohybu nerezových bazénů. Koupaliště v Hradci by mělo zajistit celkem 365 betonových sloupů.

„Piloty budou vysoké kolem šesti metrů. Budou ukotvené v pevném podloží. Vrstva nad tím je totiž méně stabilní naplavenina. Stavba hlavní budovy bude proti tomu jednoduchá,“ řekl šéf investic.

Radnice hodlá koupaliště otevřít nejpozději v červnu příštího roku. Příprava stavby už začala odkloněním stoky kanalizace, přeložením telefonního kabelu a kácením stromů či náletových dřevin.

Kdy začne stavba, zatím stále není jasné. Městští radní sice vyhlásili vítězem výběrového řízení firmu Geosan Group, druhá v pořadí, Bak Trutnov, však podala na magistrát námitku.

Hlavním důvodem je doba výstavby v délce 28 týdnů, kterou nabízí Geosan. Další uchazeči přitom téměř shodně slibovali jeden rok.

„Já nabídce Geosanu věřím. Nechali jsme vypracovat posudky odborníků, kteří neřekli, že to není reálné. Firma sice pro město nic nedělala, ale stavěla v nemocnici, a ty zakázky byly podle ředitele Hegera v pořádku,“ dodal náměstek primátora Josef Malíř.