S pořádným zpožděním a nejspíš i s větším obnosem vynaložených peněz se bude muset smířit chlumecká radnice. Rekonstrukce koupaliště, která začala se zpožděním, se nakonec s největší pravděpodobností prodraží o 700 tisíc korun a ještě se brány neotevřou tuto sezonu.

Přestože starosta ještě před nedávnem doufal, že v srpnu už uvítají první návštěvníky v novém areálu, teď připustil, že se to nejspíš nestihne.

Za vším stojí nepříznivé počasí, které komplikuje stavbařům život. „Bourací práce jsme museli zahájit oproti původnímu plánu o měsíc a půl později. Na koupališti bylo půl metru sněhu a zamrzlá voda, která prosákla skrz netěsnící plochy. Když sníh roztál, tak jsme pro změnu šli pod vodu, díky okolním řekám Cidlina a Bystřice. Pronásledovaly nás také obrovské květnové srážky, voda v obou řekách je zase nad normálem a koupaliště se samovolně napouští. Stavební firma tak jen místo stavebních prací stále dokola odčerpává vodu. Začínáme se už pomalu smiřovat s tím, že díky totální nepřízni počasí v polovině srpna koupaliště otevřít nedokážeme a že letošní sezona bude pravděpodobně z tohoto důvodu vypuštěna,“ objasnil současný stav starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Zdražení o více než půl milionu korun mají pro změnu na svědomí hygienici. „Na koupališti přibude šest kusů takzvaných brodítek a zaplacena bude z této částky navíc i vodovodní přípojka s uzávěrem, která umožní napouštění koupaliště také z vodovodního řadu, nejenom z říčky Bystřice, na jejíž kvalitu vody se ne vždy můžeme spolehnout,“ vysvětlil Uchytil.

Oprava chlumeckého koupaliště začala podle starosty „vteřinu po dvanácté“. V minulých letech město denně bazén dopouštělo dvěma až třemi tisíci metrů krychlových vody, kvůli jejím únikům boky a dnem koupaliště.

Nový bazén v Chlumci bude oproti původním rozměrům zmenšen na polovinu, i tak ale zůstane největším venkovním koupalištěm v Královéhradeckém kraji. Jako novinku bazén nabídne kolmé hrany s rantlem, kde si plavci mohou odpočinout. Významným prvkem pak bude ostrov ve tvaru rejnoka, na který se návštěvníci dostanou přes dřevěnou lávku.

„Tento ostrov nebude žádné tintítko, v plánech má přes 400 metrů čtverečních a měl by být velmi lákavou atrakcí. Do budoucna se tu počítá i s barem, případně půjčovnou lehátek či slunečníků,“ dodal starosta.

KLÁRA NĚMEČKOVÁ