Hygienici po koupání v těchto místech doporučují osprchování pitnou vodou, vyplývá z dnešních informací Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Po koupání v uvedených třech nádržích by se u vnímavých jedinců, například dětí, těhotný žen či alergiků mohly vyskytnou zdravotní obtíže. Osprchování hygienici doporučují také po koupeli v Tiché Orlici v Borohrádku na Rychnovsku, kde je zhoršená průhlednost vody.

Tento týden odebrali hygienici vzorky na koupalištích v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku a Dachovech, Libáni a Sobotce na Jičínsku. Konstatovali, že voda je bez závad a vhodná ke koupání. V ostatních nádržích budou jakost vody zjišťovat v příštím týdnu.

Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech.

Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz.

O situaci v Pardubickém kraji se dozvíte, když kliknete zde.

Hygienici v Libereckém kraji museli vydat letos již čtvrtý zákaz koupání. Po přírodním koupališti u velkého autokempu v Lázních Sedmihorky v Českém ráji, rekreační nádrži v Heřmanicích na Českolipsku a koupališti v České Lípě-Dubici zakázali koupání i v přírodním koupališti v Zákupech na Českolipsku. Na všech čtyřech místech odhalily laboratorní testy nepřípustné množství toxických sinic. ČTK to dnes řekla vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Liberci Rena Lukuvková.

Sinice zhoršily v druhé polovině července kvalitu vody v jablonecké přehradě, hlavně pak na plážích u sídliště. "Podle nejnovějších rozborů je však voda v přehradě na začátku srpna znovu bezvadná," uvedla Lukovková. Při předchozích měřeních množství sinic sice nepřekračovalo přípustné normy, přehrada se ale nehodila ke koupání pro lidi náchylné k alergiím a kožním nemocem, jedince se sníženou obranyschopností organismu, těhotné ženy a malé děti.

Máchovo jezero hygienici stále nedoporučují ke koupání pro citlivé jedince. Snížit nebezpečí, že je postihnou zdravotní potíže, mohou tím, že se po koupeli na pláži osprchují. "Jsme s kvalitou vody spokojeni, laboratorní výsledky jsou stále dobré, množství toxických látek nedosahuje ani poloviny povolené hodnoty," řekl Luděk Téra ze společnosti Regio Máchova kraje, která kemp a pláže kolem jezera provozuje. Kemp je téměř plný.

Pouze smyslové zhoršení vody zaznamenali hygienici také na koupališti v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku a Hejnicích. Ostatní vodní plochy jsou podle laboratorních výsledků v pořádku.

Hygienici v Libereckém kraji sledují kvalitu vody na 32 vodních plochách, 29 z nich jsou přírodní koupaliště, tři jsou venkovní bazény s cirkulací vody. Mimo provoz letos zůstala koupaliště jen v Chrastavě na Liberecku a v Jilemnici na Semilsku. Koupání na neoficiálních místech, která nejsou pod jejich kontrolou, nedoporučují.

Vysočina ve druhé polovině prázdnin nabízí ke koupání 14 přírodních koupališť s průzračnou vodou, což je nejvíc v republice. Podle hygieniků platí zákaz koupání pouze ve dvou z 35 sledovaných vodních nádrží - v Sedlici na Pelhřimovsku a v Pilské na Žďársku. Lidé se navíc mohou rekreovat i v umělých koupalištích ve všech větších městech nebo zajet do akvaparku v Jihlavě.

Zájemci najdou aktuální informace včetně fotografií rybníků a map na internetových stránkách krajské hygienické stanice http://www.khsjih.cz/, což jinde není běžné.

Dlouhodobě nejkvalitnější voda je v rybnících na Jihlavsku. Dva z nich, Malý a Velký pařezitý, leží v lesích pod nejvyšší horou Českomoravské vrchoviny Javořicí. Stejně jako ve dvou předchozích sezonách je tam voda bez vady na kvalitě. Stejnou kvalitu nabízí trvale rybník Černý v chatové osadě u Smrčné.

Voda průhledná do 1,5 metru je ve vodní nádrži Trnávka, která leží mezi obcemi Červená Řečice a Želiv na Pelhřimovsku. Je významnou rekreační oblastí s vhodnými podmínkami nejen pro koupání po celou sezonu, ale i k potápění. Rozmanitý rozsah služeb zajišťují rekreační střediska na březích. Pod hrází Trnávky je vybudován umělý kanál pro vodní slalom. Poskytuje skvělé podmínky i pro rybaření.

Na Žďársku mohou lidé cestou k turistickým atrakcím bez obav z nebezpečných sinic zamířit k bývalému lomu v Dolní Rožínce. Po zatopení slouží k příjemnému koupání v průzračně čisté vodě. Poloostrůvkem je rozdělen na dvě části - velmi hlubokou a mělkou, kde vzniklo dětské brouzdaliště se skluzavkou.