Ostatní vodní nádrže v Královéhradeckém kraji jsou ke koupání vhodné, na koupališti v Teplicích nad Metují na Náchodsku doporučují hygienici po koupeli sprchu. Informovala o tom Monika Komárková z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Vhodnou vodu ke koupání naleznou milovníci vodních radovánek například v přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku, v Tiché Orlici u Borohrádku na Rychnovsku, hygienici pouze upozorňují na mírně sníženou průhlednost vody.

Bez omezení je možné plavat také na Stříbrném rybníku v Hradci Králové, koupališti v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku či v koupalištích Dachova, Libáň a Sobotka na Jičínsku. Žádné potíže hygienici nezjistili ani při rozboru vody na koupališti ve Včelném na Rychnovsku.

Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech.

Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz.

Pastviny i Mělice zůstávají v závěru léta bez sinic

Poslední chvíle prázdnin mohou rekreanti bez obav strávit koupáním u oblíbené přehrady Pastviny na Orlickoústecku. Také v písníku v Mělicích na Pardubicku zůstává voda bez většího množství sinic, vyplývá z měření, které pravidelně zveřejňuje Krajská hygienická stanice Pardubického kraje.

Podle posledních testů je voda vhodná ke koupání v písníku Březhrad na Pardubicku, v přírodním koupališti Konopáč na Chrudimsku a ve vodní nádrži Březina na Svitavsku. "Voda v Březině zůstala čistá celé léto, nevypadá, že by se to na sklonku léta ještě změnilo," řekl svitavský hygienik Bohumil Havel.

Se zhoršenou kvalitou vody musí počítat alergici, děti a těhotné ženy v rybníku Hluboký na Pardubicku. Vlivem chovu ryb a bahnitého dna je zde zakalená voda.

Sinice se množí také v přehradě Seč na Chrudimsku. Nejhorší kvalita vody je v nádrži Seč Pod Semtínem a Seč Ústupky. Méně sinic se vyskytuje v části nádrži Seč Ústupky.

Citlivější osoby by se měly osprchovat po koupání v umělé nádrži s betonovým dnem v rekreačním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku, kde je v současnosti snížená průhlednost vody.

Zákaz koupání trvá v rybníku Rosnička, kde hygienici vydali zákaz v polovině léta.

 

Na Vysočině platí zákaz koupání ve dvou rybnících

Na sklonku prázdnin mají rekreanti na Vysočině k dispozici 12 přírodních koupališť s velmi kvalitní vodou, k tomu více než 40 bazénů ve městech a obcích. Zákaz koupání kvůli vysokému výskytu nebezpečných sinic platí přes měsíc v Pilské nádrži v rekreační oblasti Žďáru nad Sázavou a přetrvává v Kachličce na Havlíčkobrodsku.

"Kvalita vody v ostatních sledovaných nádržích se za 14 dnů výrazně nezměnila," řekla referentka Martina Fišarová.

Voda nevhodná ke koupání je v rybníku Cihlář na Havlíčkobrodsku. V Kuchyňce a v Lubí na Třebíčsku. V Domanínském rybníce a v Sykovci na Žďársku.

Vnímaví jedinci by se měli vyhnout také rybníku Ředkovec a Řeka na Havlíčkobrodsku. Všem třem rybníkům v rekreační oblasti Jihlavy: Borovince, Okrouhlíku a Pávovskému i sedlické nádrži na Pelhřimovsku. Silně znečištěná voda byla v době kontroly hygieniků také v Pyšeláku v chatové oblasti Třebíčska.

Nejhorší je situace na Žďársku, kde se kromě Pilské nádrže, Domanínského rybníku a Sykovce nedá koupat ani ve Velkém Dářku, Medlovském, Milovském, Skalském a Zuberském rybníce. Čistou vodu v přírodě tam nabízí pouze koupaliště Sázava a lom v Dolní Rožínce.

Za vodou průhlednou ke dvěma metrům je nejlepší vyjet na Pelhřimovsko. Kvalitní je ve vodní nádrži Trnávka, v koupalištích Černovice, Moraveč i ve Stráži.

 

 

Voda v jablonecké a liberecké přehradě zůstává zhoršená

Zhoršená kvalita vody zůstává podle nejnovějších rozborů hygieniků v liberecké a jablonecké přehradě. Je i v Hamru na Jezeře a u Máchova jezera. Jsou v ní sinice a osvěžení by v ní neměli hledat citliví jedinci, lidé náchylní k alergiím a kožním nemocem, osoby se sníženou obranyschopností, těhotné ženy a malé děti.

Stále podle ní také platí zákaz koupání v přírodním koupališti u velkého autokempu v Lázních Sedmihorky v Českém ráji, rekreační nádrži v Heřmanicích na Českolipsku, koupališti v České Lípě-Dubici a v přírodním koupališti v Zákupech na Českolipsku.

Pouze smyslové zhoršení vody zaznamenali hygienici v Jablonném v Podještědí, v Nedamově a Sloupu v Čechách a nově i v Mimoni. Ostatní vodní plochy jsou podle laboratorních výsledků v pořádku. "Stále pěkná voda je například na hrádecké Kristýně nebo v Novém Městě pod Smrkem, které jsme právě zkontrolovali," uvedla hygienička Balašová.