V ostatních nádržích v kraji je kvalita vody ke koupání vyhovující, informovala Hana Andresová z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Podle hygieniků na mnoha vodních nádržích provozovatelé již ukončili kvůli chladnému počasí letošní sezonu, další plánují ukončení provozu během prvního zářijového víkendu. Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech.

Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz.

 

 

Koupaliště v Pardubickém kraji jsou většinou čistá, ale bez lidí

Voda ve většině přírodních koupališť v Pardubickém kraji je čistá, počasí však plavcům příliš nepřeje. V chladnějších dnech posledního týdne se vydávají do vln jen otužilejší jedinci. Odpustit koupání by si ale raději měli ve vodní nádrži Seč na Chrudimsku, kde hygienici již delší dobu registrují zvýšený výskyt sinic, řeklvedoucí chrudimské hygienické stanice Jaroslav Říha.

"Výsledky posledního odběru zůstaly totožné jako předtím, voda má nevyhovující kvalitu. Na zákaz koupání to není, ale zařadili jsme ji do předposlední, čtvrté kategorie, a to u všech pláží. Do vody už ale prakticky nikdo nechodí, je po sezoně a na břehu zůstávají jen rybáři," uvedl Říha. Pokud by si otužilí plavci přece jen chtěli užít jednu z posledních příležitostí ke koupání, měli by se poté důkladně osprchovat. Podle hygieniků je voda na Seči riziková zvláště pro děti, těhotné ženy a alergiky.

Na konci prázdnin se mírně zlepšila kvalita vody v rybníku Rosnička na Svitavsku. Zhruba měsíc tam platil zákaz koupání, nyní klesl výskyt sinic, nadále přetrvávají řasy a bakterie a voda není vhodná ke koupání pro vnímavé jedince. Výhrady mají hygienici také ke snížené průhlednosti vody v rybníku Hluboký na Pardubicku, což je vlivem chovu ryb a bahnitého dna obvyklý jev.

Bez obav naopak mohou zamířit milovníci vody k oblíbeným písníkům Mělice na Pardubicku, odvážlivců se však nejde jen minimum. "Lidé se už koupou jen výjimečně, je chladněji, trochu vítr a když vylezete z vody, je to nepříjemné. Občas jde do vody někdo z ubytovaných v kempu, ale i ten se už hodně vyprázdnil," řekl správce písníku Miloš Vojtíšek. Teplota vody se přitom zatím stále udržuje nad 22 stupni Celsia.

Bez závad je také voda v přírodní koupaliště na Konopáči na Chrudimsku a v přehradních nádržích Pastviny na Orlickoústecku či Březina na Svitavsku.

 

 

Koupání v Libereckém kraji začíná být pro otužilé

Kvalita vody v přírodních a umělých koupalištích v Libereckém kraji zůstává stejná jako před týdnem, plavání v nich však začíná být jen pro otužilé lidi. V Máchově jezeře se dnes dopoledne teplota pohybovala kolem 20 stupňů podobně jako v jablonecké přehradě. Ve třetí největší rekreační nádrži v kraji v Kristýně u Hrádku nad Nisou měla voda 21 stupňů. Ještě před několika dny byla o dva stupně teplejší, řekla ČTK recepční z kempu na Kristýně.

Teploty v noci na dnešek klesly na mnoha místech Libereckého kraje k nule. Přes den se ale výrazně oteplilo a voda v koupalištích se ohřívala. Rozdíl mezi ranní a odpolední teplotou vzduchu dělal v Liberci na slunci 35 stupňů Celsia. "Někteří provozovatelé koupališť nás již informovali, že letní sezona u nich končí," uvedla Rena Lukuvková z krajské hygienické stanice v Liberci.

Zákaz koupání stále platí v České Lípě - Dubici, v nádrži u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, v Zákupech a v Heřmanicích. Zhoršená kvalita vody je v liberecké a jablonecké přehradě, v Máchově jezeře, v Hamru na Jezeře a v Nedamově na Českolipsku. Hygienici tam nedoporučují koupání citlivým lidem, náchylných k alergiím a kožním nemocem, lidem se sníženou obranyschopností organismu, těhotným ženám a malým dětem.

Dobrá voda se trvale drží v bývalém zatopeném lomu Kristýna nebo na koupališti u kempu v Raspenavě. Hygienici v kraji sledují kvalitu vody ve 32 vodních plochách, 29 z nich jsou přírodní koupaliště, tři venkovní bazény s cirkulací vody. Mimo provoz letos v létě zůstala koupaliště jen v Chrastavě na Liberecku a v Jilemnici na Semilsku.

 

 

Na Vysočině platí zákaz koupání v Piláku a Kachličce

V závěru letní sezony mají rekreanti na Vysočině stále k dispozici 12 přírodních koupališť s velmi kvalitní vodou, k tomu více než 40 bazénů ve městech a obcích. Zákaz koupání kvůli vysokému výskytu nebezpečných sinic platí od 26. července v Pilské nádrži v rekreační oblasti Žďáru nad Sázavou a přetrvává i v Kachličce na Havlíčkobrodsku, řekl Karel Smejkal z krajské hygienické stanice.

Kvalita vody v ostatních sledovaných nádržích se v srpnu výrazně nezměnila.

Nejvíce výhrad k čistotě vody na Vysočině měli letos lidé ve vyhlášené rekreační oblasti Žďárské vrchy. Kromě Pilské nádrže, Domanínského rybníku a Sykovce se tam nedá koupat ani ve Velkém Dářku, Medlovském, Milovském, Skalském a Zuberském rybníce. Čistou vodu v přírodě tam nabízí pouze koupaliště Sázava a lom v Dolní Rožínce.

"Lidi si často stěžují, že se nemají, kde koupat," řekl Michal Černocký, jenž spravuje i turistická zařízení města. Kvůli vleklé diskusi se bohužel odložilo budování akvaparku u Piláku, který bude otevřen snad v roce 2009, dodal.

Za zhoršenou kvalitu vody může podle ředitele Kinského hospodářství Rostislava Mivalta neobvykle teplé léto, nedostatek vody, a tím i kyslíku. Většina tamních rybníků a vodotečí leží v rašelinné oblasti, a lidé proto nemohou počítat s tím, že v nich bude průzračně modrá voda. Tvrdí, že v tamních rybnících v chráněné oblasti je omezené množství ryb a také jejich krmení.

Voda nevhodná ke koupání je v závěru prázdnin také v rybníku Cihlář na Havlíčkobrodsku, v Kuchyňce a v Lubí na Třebíčsku. Vnímaví jedinci by se měli vyhnout také rybníku Ředkovec a Řeka na Havlíčkobrodsku a všem třem rybníkům v rekreační oblasti Jihlavy - Borovince, Okrouhlíku a Pávovskému, i sedlické nádrži na Pelhřimovsku. Silně znečištěná voda byla v době kontroly hygieniků také v Pyšeláku v chatové oblasti Třebíčska.

Za vodou průhlednou ke dvěma metrům je nejlepší vyjet na Pelhřimovsko. Kvalitní je ve vodní nádrži Trnávka, v koupalištích Černovice, Moraveč i ve Stráži.