„V budoucnosti schody povedou na nové Pivovarské náměstí v centru administrativního centra kraje, které vzniká přestavbou bývalého pivovaru,“ uvedl vedoucí investičního odboru hradecké radnice Valentýn Avramov.

Kromě tvaru schodiště by se měl změnit také jeho vzhled, který podle Avramova poznamenala necitlivá oprava před sametovou revolucí.
„Jednou z dalších zásadních změn bude demolice vstupního vysunutého ramena na třídě ČSA. Schodiště by navíc mělo být z cihel lícovek, které už se neomítají. Na pohled bude určitě hezčí,“ řekl šéf městských investic.

Dodal, že Kozinka bude zároveň sloužit jako jedna z únikových cest ze sídla kraje.

„Úpravy přijdou zhruba na 18 milionů korun. Práce by měly začít v létě. Pokud nenastanou nějaké komplikace, například v podobě archeologického nálezu, mohly by ještě letos skončit,“ míní Avramov.

Do rekonstrukce historických hradeb letos radnice investuje celkem téměř 60 milionů korun. Mezi významné akce patří oprava severních hradeb v Žižkových sadech u Adalbertina, které byly v havarijním stavu. Radnice navíc hodlá zahájit úpravy také na jižní straně mezi Gočárovým schodištěm a Bonem publicem. „Na terasách vzniknou odpočinkové zóny. Rekonstrukce, včetně parkových úprav si vyžádá dvacet milionů korun,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.


Nové schodiště se rodí na hradbách u zimního stadionu. Povede rovněž na Pivovarské náměstí. „Chtěli bychom také rekonstruovat terasy pod kanovnickými domy vedle schodiště. Tato akce ale zatím není v rozpočtu,“ dodal Svoboda.