Blíží se zimní období a s ním zvýšená potřeba vytápění. V poslední době se na mnoha místech ve větším množství krade z lesů dřevo, které tak nahrazuje stále dražší alternativy pro získání tepla.

„Ve větší míře nás krádeže teprve čekají. Zdražováním energií bude klesat míra zodpovědnosti, která lidem bránila ukrást v lese dřevo. Dvě nebo tři klády se kradly vždy,” uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Dodává, že je ovšem ohromný zájem o koupi dřeva legálním způsobem. „Lidé zatím peníze mají a kupují dřevo. Až jim dojdou, tak si myslím, že budeme muset řešit krádeže,” dodal Milan Zerzán.

Větší problémy jsou s celkovým zabezpečením lesa proti vandalům či lidem, kteří si z něj dělají skládku. Nejvíce lesníci ve svých revírech nacházejí autodílů a pneumatik, protože jsou jejich bývalí majitelé líní je odvézt do sběrných dvorů.

Mezi stromy se také objevují stroje, které sem nepatří. „V týdnu jsme honili čtyřkolku, která nám jezdila po lese. Neúcta těchto lidí k ostatním návštěvníkům je dalším problémem,” zakončil Milan Zerzán. Přitom pro čtyřkolky jsou vyhrazena jiná místa, kde po nich nezůstávají rozbité cesty a nepořádek.