Konec pro 18 žáků

Kraj tak setrval na svém červencovém rozhodnutí, že podpoří jen navýšení z 200 na 240 studentů.

„Samozřejmě jsme z toho přístupu zklamaní. My to ještě budeme muset zvážit, protože striktně by to znamenalo, že 18 dálkových studentů by muselo své studium ukončit," řekl Denis Doksanský. Poslední slovo však bude mít ministerstvo školství.

Porušení zákona

Včerejší jednání zastupitelstva bylo podstatně klidnější než v červnu, kdy se jej zúčastnila více než stovka dětí a rodičů, kteří přišli žádost školy podpořit. Doksanský tehdy už podruhé žádal o zvýšení počtu  studentů z 200 na 480. Zastupitelé pak rozhodli, že problém má urychleně vyřešit rada.

Krajská radní pro oblast školství Táňa Šormová (KSČM) se tehdy postavila proti.  Podle ní odhalila v březnu školní inspekce v Sionu porušení zákona, protože škola měla víc žáků, než činila její kapacita, a v dubnu po přijímacích zkouškách navíc přislíbila přijetí dalším  studentům.

Radní také připomněla, že střední školy se potýkají s malým počtem studentů a navíc stejný obor  dálkovou formou nabízí i jiná soukromá škola v Hradci Králové.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) však přišel s protinávrhem, aby rada povolila navýšení o 40 žáků, a radní za ČSSD protinávrh podpořili.

Co škole hrozí?
Na demonstraci, kterou škola svolala na zasedání minulého krajského zastupitelstva, Denis Doksanský řekl, že pokud kraj žádost neschválí, škola by dva až tři roky nemohla přijímat nové studenty, a v tom případě by zanikla.  Podle něj na možnost studia čeká mimo jiné řada učitelek mateřských škol, které si musí doplnit vzdělání, jinak jim hrozí ztráta zaměstnání, a protože nemají maturitu, je pro ně Sion High School jedinou možností.
Radní Táňa Šormová však včera uvedla, že podobné vzdělání poskytují i další školy v Hradci Králové a podle úřadu práce  v kraji po učitelkách mateřských škol není velká poptávka.

Nekončící příběh

V pondělí však hejtman k dalšímu navyšování už vstřícný nebyl. „Podobné požadavky mají i další školy, ale většině z nich není vyhověno,"  upozornil. Žádosti školy Sion High School označil za „nikdy nekončící příběh".

Radní Šormová v pondělí připomněla, že Denis Doksanský při zřizování školy řekl, že další navýšení požadovat nebude.

O slovo v pondělí požádala také Eva Petřikovová, ředitelka soukromé střední pedagogické školy, která nabízí  stejný obor jako Sion High School. „Není možné, aby nějaká škola porušila pravidla, pak přesto dostala povolení a vzápětí žádala další," prohlásila.

O věci by mělo rozhodnout ministerstvo školství.  Hejtman Franc nedávno uvedl, že už o tom s ministryní Kateřinou Valachovou hovořil. „Ministryně slíbila, že bude respektovat stanovisko kraje," řekl hejtman.