Silnice i mosty

Oproti loňskému roku se investice do krajských silnic zvýší asi o 130 milionů. „Už čtvrtým rokem investujeme do krajských silnic a mostů částku vyšší než jedna miliarda korun. Pokud se má stav silniční sítě opravdu zásadně zlepšit, bude nezbytné v takto vysokých investicích pokračovat ještě mnoho let,“ řekl k plánovaným investicím první náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství Martin Červíček (ODS). Přestože se výše investic do krajských silnic meziročně zvýšila, zrekonstruuje za ně krajský úřad méně kilometrů. „Je to tím, jaké stavby máme naplánované. Jsou tam finančně velmi náročné obchvaty Opočna a Domašína nebo rekonstrukce mostů,“ uvedl Červíček.

Vichřice, která se přehnala krajem, v Rychnově nad Kněžnou pobořila historický plot u kostela.
FOTO, VIDEO: Julia pustošila. Nechala po sobě rozbité ploty, střechy i auta

Hned tři dopravní stavby, na kterých se pracovalo už v loňském roce, spolknou v roce 2020 kolem sta milionů korun. Jedná se o přeložku silnice druhé třídy Jičín, Robousy - Valdice, rekonstrukci silnice mezi Novým Bydžovem a Myštěvsí na Hradecku a rekonstrukci silnice Prkenný Důl - Královec na Trutnovsku.

Top investice

Ze staveb, které v letošním roce začnou, budou nejnákladnější první etapa rekonstrukce silnice z Chlumce nad Cidlinou na Nový Bydžov, rekonstrukce silnice v Horním Kostelci na Náchodsku a první etapa prací na komunikaci mezi Bohuslavicemi a Novým Městem nad Metují. U všech těchto staveb se letos prostaví více než 90 milionů korun.

Opravy na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Opravy na hradeckém náměstí začnou ještě letos

Mezi levnější, přesto však velmi významné investice, patří poslední fáze rekonstrukce úseku Svoboda nad Úpou - Jánské Lázně, dokončení průtahu Smiřicemi nebo pokračování prací v Malšově Lhotě. Vedlejší silniční tah, který využívají řidiči jako alternativu na cestě z Hradce Králové do třebechovických Krňovic, se v dubnu uzavře na čtvrt roku.

Pro turisty

„Velmi rád jsem pak za plánovanou rekonstrukci silnice Teplice nad Metují - Adršpach, která je v letní sezoně jednou z nejzatíženějších v kraji,“ zmínil Červíček potřebné vylepšení dopravní infrastruktury v oblasti hojně navštěvované turisty. V zimní sezoně řeší problém s návštěvníky zase v lokalitě u Šerlichu. Na krajské silnici tam ve velkém parkují lyžaři. Kraj proto přislíbil spoluúčast na vybudování záchytného parkoviště. Významné jsou také dvě stavby financované v rámci podpory průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. Obchvaty Opočna a Domašína by měly být hotové do konce letošního roku.

Ilustrační foto
Tři krajské nemocnice dostanou nový plášť