Prázdný objekt bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě, známý jako „hluchák“, by měl ještě letos znovu začít sloužit lidem. Kraj chce v domě z roku 1903 vybudovat další část Léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) . „Přestavbu brzdí nedokončený převod objektu ze státu na kraj. V současné době dolaďujeme smlouvy. Rádi bychom převod uskutečnili ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Nemocniční areál spolu s objektem úřadu práce by měl kraj vyměnit za své bývalé sídlo ve Wonkově ulici. Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí potvrdil, že k transakci dojde brzy. „Směna se uskuteční, jakmile se kraj vyváže z dosavadního závazku ‚nezcizit’ dotčené nemovitosti. Dodatek k darovací smlouvě už kraj projednal. Lze očekávat, že bude brzy předložen ministerstvu a také vládě ke schválení,“ řekl Haas.

I když hodnota nemovitostí kraje je vyšší, ministerstvo financí žádné peníze doplácet nebude. „Finanční prostředky do nemovitostí vkládal stát,“ vysvětlil mluvčí ministerstva. V první etapě chce kraj v objetku do konce roku vybudovat oddělení s třiceti lůžky. Postupně by se měl jejich počet rozrůst přibližně na padesát.

„Rozšíření léčebny ale bude závislé především na jednání s pojišťovnami,“ uvedl mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lukáš Pochylý. Základní úpravy objektu si podle mluvčího vyžádají statisíce korun. „Budova se temperuje, hlídá a chrání proti dalšímu chátrání. Později ale bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci za miliony korun,“ dodal Lukáš Pochylý.

Z novější přístavby „hlucháku“ je už nyní sídlo zdravotnického holdingu. V areálu by měly fungovat i soukromé lékařské ordinace a další služby.