Hradecký kraj, který patří k nejnavštěvo­vanějším u nás, chce turisty přitáhnout především na nejvyšší českou horu Sněžku. Ta je hlavním lákadlem jeho dvoupatrové expozice o rozloze 258 metrů čtverečních, nad níž visí ve výšce pěti a půl metru maketa lyžaře na lanovce.

Na brněnském veletrhu bude rovněž pokřtěn infobus, mobilní informační centrum Orlických hor a Podorlicka. K dispozici návštěvníkům bude také lyžařský trenažér, uvidí ukázky paličkování krajek, , výrobu skleněných vánočních ozdob, uchutnají náchodské pivo, rokytnické koláčky, hořické trubičky či ličenské pečivo.

Velkou část expozice zaujme město Hradec Králové, které po loňskému výročí katedrály sv. Ducha letos sází na zvony. Využije přitom dalšího výročí – 500 let od odlití třetího největšího zvonu v republice, Augustina z hradecké Bílé věže. Ten v Brně pochopitelně není, ale nahradí jej jiné dílo zvonařů.

„Hlavním lákadlem bude ukázka zvonu z roku 1592 z depozitáře Muzea východních Čech,“ sdělila nám Martina Erbsová z odboru kultury, sportu a cestovního ruchu hradeckého magistrátu. Pětisetkilového „drobečka“, který do Brna cestoval kamionem, odlil před 417 lety hradecký zvonař Eliáš Stodola. Zvon poté sloužil ve Vojtíškově na Šumpersku, odkud se zpět do Hradce dostal v roce 1929, kdy byl od obce koupen. Návštěvníkům veletrhu se ukáže i zvoník, který tady bude každou hodinu zvonit.

Třebechovice pod Orebem se v Brně chlubí především svým muzeem betlémů, jehož součástí je světoznámý Proboštův mechanický betlém. „Zúčastňujeme se pravidelně,“ řekla ředitelka muzea Silvie Hlaváčková.

Ve čtvrtek zahájený veletrh Regiontour potrvá na brněnském výstavišti do neděle. (čer)

Turisty bude na Regiontouru lákat do kraje Sněžka

Nejvyšší česká hora Sněžka bude letos hlavním turistickým lákadlem na veletrhu Regiontour, který ve čtvrtek začne na brněnském výstavišti. Návštěvníci expozice Královéhradeckého kraje si budou moci vyzkoušet také lyžařský trenažér, ochutnat zboží regionálních potravinářských firem či se podívat na ukázku paličkování krajek.

„Kraj na veletrhu představí všechna své významné turistické oblasti - Krkonoše a Podkrkonoší, Orlické hory a Podorlicko, Kladské pomezí a Hradecko. Český ráj, který prochází územím více krajů, bude letos v expozici Libereckého kraje, se kterým máme uzavřené memorandum o spolupráci,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

V minulosti Královéhradecký kraj ve své expozici představil mimo jiné hradeckou katedrálu Svatého Ducha, prezentoval se také například setkáním s ležením pruských vojáků z války 1866. Letos bude ústředním motivem dvoupatrové expozice, která se bude rozkládat na 258 čtverečních metrech, nejvyšší česká hora Sněžka. Nad ní bude ve výšce pěti a půl metrů maketa lyžaře na lanovce, aby měl návštěvník pocit, že je skutečně na horách. Dalším lákadlem bude zvon zavěšený na dřevěné konstrukci – bude symbolizovat oslavy 500. výročí zvonu sv. Augustina.

V rámci veletrhu bude rovněž pokřtěn „Infobus“ – mobilní informační centrum Orlických hor a Podorlicka - k dispozici bude návštěvníkům lyžařský trenažér. K vidění bude například paličkování krajek, výroba skleněných vánočních ozdob. Vystoupí také několik hudebních skupin a Jiráskovo divadlo Hronov. Lidé budou moci ochutnat pivo z Náchodského pivovaru, rokytnické koláčky, hořické trubičky či ličenské pečivo.
Královéhradecký kraj je po Praze, jižních Čechách a jižní Moravě nejnavštěvovanějším regionem v zemi. Nejvíce turistů každoročně tradičně míří do Krkonoš za lyžováním.