Ačkoliv se situace v kraji stejně jako v celé zemi zhoršuje, region stále patří mezi ty nejbezpečnější. Méně aktivních případů je aktuálně pouze v Karlovarském kraji. „Situace na Hradecku je celkem přijatelná, pozitivních tu bývá kolem pěti až šesti procent testů,“ řekl Deníku lékařský náměstek hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. Celkem se nyní v kraji odebírá asi tisíc vzorků denně.

Hospitalizaci potřebují v kraji zhruba čtyři procenta nakažených. Nově už neplatí, že pacienty s koronavirem mohou léčit pouze ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK).

„Vytvořili jsme covidová lůžka i ve všech našich krajských nemocnicích. V Trutnově pět, v Náchodě sedm, v Jičíně šest a ve Dvoře Králové nad Labem dvě lůžka. V tuto chvíli je v krajských nemocnicích hospitalizováno pět pacientů s lehčím průběhem nemoci covid-19. Dva leží v Trutnově a tři v Náchodě,“ potvrdil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar, že spolupráce, o kterou požádala kraj fakultní nemocnice minulý týden, už funguje.

Volných lůžek je skoro polovina

Stále platí, že pacienti s těžším průběhem nemoci míří do Hradce. Pouze FNHK má totiž zavedené infekční oddělení a také vybavení potřebné pro léčbu pacientů ve vážném stavu. V pondělí odpoledne bylo ve FNHK 17 pacientů s covidem na infekčním oddělení, další tři pak na oddělení KARIM připojení na ventilačním přístroji.

Infekční oddělení má kapacitu celkem 25 tzv. covidových lůžek. I s nově vytvořenými lůžky v dalších nemocnicích jich je tak nyní v kraji k dispozici celkem 45. Jak kraj, tak i FNHK jsou prý schopné v případě potřeby toto číslo ještě navýšit. K dispozici je v kraji podle serveru Hlídač státu také 60 dostupných ventilátorů.

K omezení ostatní péče nedochází

Přestože se nemocnice čím dál tím více musí věnovat boji s koronavirem, k omezení ostatní zdravotní péče zatím nepřistoupily. Platí to pro FNHK i pro krajské nemocnice. A náměstek pro zdravotnictví doufá, že k tomu v nejbližší době ani nebude muset dojít.

„Pro mě je zcela zásadní, abychom neomezovali plánované operace a ostatní poskytovanou péči v jiných oborech. Nepřejí si to samozřejmě ani jednotliví ředitelé nemocnic. V tuto chvíli nic neomezujeme, neplánujeme rušit plánované operace a poskytujeme plný zdravotnický výkon ve všech oborech,“ potvrdil Cabicar.

Česko má nedostatečnou kapacitu infekčních lůžek v nemocnicích. Jejich počet klesl za poslední tři desetiletí na čtvrtinu. V celé zemi je jich teď pouhá tisícovka.