„Nyní mi už nejde o to, že jsem přišel o své klienty a tedy zdroj příjmu pro sebe a svou rodinu. Chci především upozornit na to, jak se s klienty Domova U Biřičky nakládalo a nakládá. Představte si, že je vám 80 let nebo víc. Přijdou za vámi lidé, kterým důvěřujete a tvrdí, že váš ošetřující lékař končí a pokud nechcete zůstat bez lékařské péče, máte podepsat nějaký „papír". Pravděpodobně bez dalších otázek podepíšete," popisuje Bareš a dodává, že vedení domova klientům opakovaně lhalo, a tím hrubě porušilo etické a morální normy.

Klid a důvěra chybí

„Tito lidé (vedení Domova, pozn. red.) by klientům, většinou velmi starým, velmi nemocným a nesoběstačným lidem, měli nahradit jejich ztracené rodinné zázemí. Pečovat o ně, zajistit jim klid, pocit důvěry a bezpečí, chránit je před agresí z vnějšku domova. Oni je ale podvedli a lhali jim. Tím, jak se ke klientům chovali a chovají, se významným způsobem proti svému poslání prohřešili. Podle mého soudu nemůžeme takové činy přehlížet a tolerovat je," pokračuje lékař.

„Valentýnskou" přeregistrací celá událost zdaleka neskončila. Zhruba třetina klientů se totiž rozhodla vrátit zpět ke svému původnímu lékaři. A to i přes zjevný nátlak vedení domova, které chtělo klienty převést na nového lékaře. Ředitelkou domova Danielou Luskovou byla například svolána porada do jídelny. Mohli přijít ale jen někteří, předem vybraní. „Paní ředitelka dala zavřít dveře a sociální sestry za ně dávaly stůl, abychom se tam nedostali. Klientka, která tam byla, říkala, že je ředitelka vyzývala, že mají lidé 14 dnů na to, aby od Bareše odešli. Je to svinstvo," mluví o těžko uvěřitelných poměrech domova jeho obyvatelka.

Oslovené sestry se o tom, jak probíhala tajná přeregistrace, bavit nechtějí. A to ani anonymně. V domově pro seniory panuje i šest měsíců po podivné výměně lékařů napjatá atmosféra. Strach má nejen personál, ale i pacienti. Někteří z nich raději zarytě tvrdí, že si na nic nepamatují a o ničem nevědí.

Jeho se to netýká…

Sdílná je pouze ředitelka Daniela Lusková. Rozdíl je ale v tom, že její verze únorových událostí se v mnohém liší. „Zásadně odmítám, že to bylo nestandardní provedení," tvrdí vedoucí, která do domova nastoupila v loni v lednu a osudnou sobotu popisuje takto: „Lidé dostali nabídku: máme pro vás doktora, bude tady 25 hodin týdně. Doktor Bareš má výpověď z ordinace, od září už tady nebude. Máte možnost vzít si nového lékaře, nebo si to rozmyslet a vzít si nějakou lhůtu na rozmyšlenou, nebo zůstat u doktora Bareše. A lidé využívali všechny ty tři nabídky, jinak by zde nyní nepůsobili oba lékaři."

Proč stávající lékař nevěděl o tom, že jeho pacienty přebírá jiný doktor a ani u přeregistrace nebyl, je podle Luskové jasné: „A proč by tam měl být? Vždyť jeho se to netýká."

Na otázku, proč o změně předem netušily ani rodiny pacientů a sami pacienti nedostali dostatečný čas na rozmyšlenou, přichází také zajímavá odpověď. „Proč? Z jednoduchého důvodu. Protože únik informací je všude a já jsem nehodlala tím, že to lidé dopředu budou vědět, celý proces registrace ohrozit ze strany doktora Bareše," přiznává ředitelka.

Lepší péče

„Pro mě je podstatné, že teď je naše péče výrazně, ale výrazně lepší. Už jenom proto, že tady Zdravotnické zařízení Radoslav Svoboda 25 hodin v týdnu reálně poskytuje služby a klienti jsou spokojení," shrnuje Daniela Lusková. Před změnou lékaře měli pacienti nárok jen na 12 hodin týdně a radikální postup byl podle ní jediný možný legální způsob, jak hodiny navýšit. O počtu ordinačních hodin ovšem rozhodují zdravotní pojišťovny. Proč se tyto nyní rozhodly o navýšení péče, není zcela jasné. Nejasný je i výběr nového lékaře. Radoslav Svoboda totiž nemá registraci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje pro poskytování lékařské péče na území kraje, nemá ani smlouvy se zdravotními pojišťovnami o poskytování péče v kraji.

Za vedením „Biřičky" přesto plně stojí kraj zřizovatel domova. „Kraj o této změně dopředu věděl," říká krajský radní Josef Lukášek zodpovědný za sociální oblast, nicméně připouští, že konkrétní datum neznal.

„Lékaři říkají, že to bylo neetické, ale je spíš otázka, co je etické," krčí rameny Lukášek na dotaz, zda mu tajná víkendová přeregistrace přišla jako běžný postup. „Víte, ta sobota mi byla vysvětlována tak, že tam většinou chodí i rodiny. Takže tím pádem byla šance je tam zachytit, no…" hledá marně slova radní. Osobně s žádným z klientů domova nemluvil, krajští pracovníci nicméně v Domově U Biřičky provedli následné šetření a řada lidí je podle jeho výsledků se změnou spokojená. „Budeme věc určitě ještě nějak řešit, rozhodně ale nepřistoupíme k tomu, abychom odvolávali paní ředitelku," uzavírá radní.

V šetření policie

O celou záležitost se zajímá rovněž Česká lékařská komora. Situaci považuje za nestandardní a protestuje proti ní. „Hejtman královéhradeckého kraje byl opakovaně písemně vyzván k takovému zásahu v Domově u Biřičky, který by obnovil standardní situaci pro poskytování lékařské péče v domově," sdělil Deníku předseda hradecké České lékařské komory Eduard Havel.

Případ zřejmě rozlouskne až šetření policie, která se jím již několik měsíců zabývá. „Vše je v šetření, policie zatím nezahájila úkony k trestnímu řízení," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Poznámka Veroniky Skřivanové

Strach mají klienti, personál i politici…

Když se dva hádají, třetí by se měl smát. V případě Domova U Biřičky ale nemá důvod pozvednout koutky nikdo. Není až tak podstatné, že doktor Pavel Bareš pokoutným způsobem přišel o své klienty; není podstatné ani to, že ředitelka Daniela Lusková tvrdí, že domov nyní poskytuje lepší péči. Zásadní je ten třetí tedy klienti, kteří na půl roku starou „šarádu" doplácejí ještě dnes.

Strach, napětí a podezírání nejsou v případě hradeckého „důchoďáku" prázdná slova. Bojí se nejen někteří klienti, kteří ještě nyní popisují únorovou přeregistraci se slzami v očích, ale i personál. A bojí se i politici, kteří se nechtějí zamotat do složitého propletence. Se vším je už několik měsíců seznámeno vedení kraje i města, přesto většina veřejných činitelů zarytě tvrdí: „Vše je v pořádku." V pořádku to ale není, stačí, když se na „Biřičku" půjdete podívat…