Kraj tak rozhodl kvůli poklesu počtu žáků především na strojnické průmyslovce, a také chce snížit náklady na provoz obou škol. „Všichni studenti obou sloučených oborově blízkých škol budou moci plně využívat výhody obou institucí. Sloučení nabízí také efektivnější vzdělávání a snadnější prostupnost mezi maturitními a učebními obory, což povede k lepšímu naplnění tříd a k zachování oborů. Celkově se posílí trvale udržitelný rozvoj školy, která sloučením vznikne," popsala výhody sloučení Táňa Šormová, krajská radní pro oblast školství.

Záměr krajského úřadu vyvolal obavy zaměstnanců průmyslovky i žáků a jejich rodičů. V souvislosti s plánem kraje vzniklo také několik petic.

Proti sloučení se podepisovaly petice

Tehdy se pod petici podepsalo 1775 rodičů, studentů i pedagogů školy, otevřený dopis podepsalo 227 rodičů. Zástupci rodičů i učitelů z průmyslové školy včera vystoupili i na jednání zastupitelů a sloučení škol označili za nešťastné. Opoziční zastupitelé navrhli, aby do červnového jednání zastupitelů vznikla analýza  sloučení, návrh však nezískal dostatečnou podporu.

„Přestože mám už důchodový věk, mrzí mě to, naše škola bude obětována té v Hradební ulici. Nevím ani, co se bude dít dál, nejsou připraveny žádné materiály, jak bude slučování probíhat," reagovala na rozhodnutí radních Eva Stehlíková, ředitelka hradecké střední průmyslové školy.

„V první řadě je potřeba zklidnit situaci a rozdmýchané emoce. Nyní nás čeká příprava všech materiálů týkajících se převodů majetku a tak dále. Pro studenty samotné se nezmění nic, nepřijdou o obor, budovu ani nic jiného," řekl Pavel Jankovský, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v hradecké Hradební ulici.